Filmová novinka Cesta do středu Země nabízí dobrodružství, které bylo stvořené pro 3D kina.

Dějová linka, v níž jeden svalnatý vědec, jeho náctiletý synovec a hezká islandská průvodkyně objeví, že fantazie Julese Vernea o podivuhodné zemi uvnitř té naší jsou pravdivé, se tu vyskytuje v dost zjednodušené podobě. Tak, aby se na ni snadno daly navázat scény, v nichž někdo padá, rozbíjí věci, jezdí po horské dráze, přátelí se s fosforeskujícími ptáčky, bojuje s masožravou rostlinou, je pronásledován tyranosaurem nebo dravými rybami, které skáčou skoro z plátna.

Nemluvě o hraní si s jojem, které taky umí efektivně vyskočit přímo k divákovi. Problém je, že žádné české kino nedisponuje potřebnou technologií, která by Cestu do 3D převedla. Takže veškerá vizuální lákadla, která mají za úkol snímek proměnit v nabitou jízdu zábavním parkem, zastavuje omezení filmového plátna. A nic moc víc tu už pak pro diváky nezbývá.

Imaginace vymřela

Titulní Verneovy knížky se už filmaři zmocnili bezpočtukrát. Poslední Cesta do středu Země režírovaná člověkem, jenž zatím dělal kariéru v oblasti vizuálních efektů, je ovšem verneovka vykostěná z většiny osobité atmosféry, originality nebo nápadu, a nakonec i z fantazie. Kostra dávného tvora připomínající létajícího psa Falka ze skvělé dětské fantasy Nekonečný příběh, která se povaluje blízko zemského jádra, tuhle smutnou skutečnost jenom podtrhuje. V tomto dětském dobrodružství už imaginace vymřela.

Film je tak určený hlavně malým divákům, kterým stačí právě jenom to neustálé padání ke středu planety, doprovozené několika povedenými vtipy. Pro takové obecenstvo by se asi víc hodil dabing, jenže ten v českých kinech taky chybí. Hlavní herecká hvězda tohoto dílka, Brendan Fraser, tu tak trochu opakuje svou nejslavnější postavu z Mumie.

Muskulaturu má k tomu pořád víc než vhodnou, nicméně by už mohl zkusit i jiný žánr než akci či komedii či obojí. Zvlášť když jeho profesor a strýček v jedné osobě, jakkoliv sympatický a občas i zábavný, nemá dost dobrých scén na to, aby se charismaticky přiblížil Ricku O´Connellovi. O Indiana Jonesovi ani nemluvě, i když se tu cituje jeho vozíková jízdu z Chrámuzkázy.

Cesta do středu Země ještě může být filmem pro všechny děti, které jsou moc líné na to, aby četly verneovky. Jejich škoda, jestli se s takovouhle verzí spokojí.

Cesta do středu Země (Journey to the Center of the Earth)
USA 2008, rodinný dobrodružný, 92 min.
Režie: Eric Brevig, hrají: Brendan Fraser, Josh Hutcherson, Anita Briemová.
Premiéra: 4. září.

Iva Přivřelová