Svět téměř nikdy neutichajících konfliktů a stále znovu a znovu zažehávaných ohnisek svárů a válek.

Britský spisovatel a novinář Matt Beynon Rees (1967), rodák z jižního Walesu, který řadu let pracoval v jeruzalémské redakci časopisu Time, zvolil toto prostředí ke svému v podstatě detektivnímu příběhu, který však více než detektivkou je obrazem světa zmítaného vraždami, strachem i podezříváním uprostřed náboženských konfliktů a napětí.

V Betlémě se narodil král David, ale také Ježíš. Město leží kousek od Jeruzaléma, na Západním břehu Jordánu, a dnes je pod palestinskou správou. Kontrolu nad Betlémem mělo po druhé světové válce Jordánsko, a to až do šestidenní války 1967, kdy byl Betlém spolu s celým západním břehem Jordánu obsazen Izraelem. V době, kdy bylo město pod jordánskou správou, stáhli se sem uprchlíci z oblastí obsazených Izraelem. Tím se podstatně změnila demografická struktura města, neboť křesťané zde ztratili většinu na úkor muslimů.

Už z tohoto složitého vývoje plyne, že obyvatelé města žijí v neustálém napětí, pronásledováni obavami, kdy opět vzplane další arabsko-izraelský konflikt, kdy opět bude jejich domovy ohrožovat střelba. „Kdyby nebyla žádná bible a žádný korán, bůhví, oč šťastnější by třeba bylo naše utrápené městečko! Kdyby ta slavná hvězda bývala zasvítila mudrcům řekněme nad Bagdádem místo nad Betlémem, život by tu byl mnohem nadějnější,“ říká jedna z postav knihy.

Autor hrdinou svého příběhu učinil betlémského učitele dějepisu Umara Júsufa, který v době vyprávění učí na škole řízené agenturou OSN. Své žáky vychovává po celý život v přesvědčení, že lidské zlovůli, byť se i maskovala za hrdinství a vlastenectví, nelze ustupovat. Jenomže morální zásady těžko obstojí v realitě zmítané válečnými konflikty.

Na základě nepodložených podezření je obviněn z kolaborace s Izraelci a zatčen policií jeden z učitelových bývalých nejlepších studentů, George Saba. Zároveň za záhadných okolností umírá jeho nadaná žačka Díma Abd ar-Rahmánová. Té kdysi učitel prorokoval, že by mohla brzy ovdovět, když se chystala provdat za ilegálního arabského bojovníka, vůdce hnutí odporu. Manžel je skutečně zavražděn, ale nikoli izraelskou střelou, nýbrž spíše arabskou. A zavraždění Dímy, která je nalezena s podříznutým hrdlem, následuje krátce poté.

Učitel se vzdor svému nesnadnému postavení pokusí odhalit skutečného pachatele vražd. Naštěstí má blízko k místnímu policejnímu šéfovi Chamísu Zajdánovi, který vraždy vyšetřuje, a tudíž má možnost dostat se k citlivým informacím. Je vrahem Dímy někdo z rodiny a jde o vraždu ze cti, anebo je vrah totožný s vrahem Dímina manžela? Na tuto otázku se snaží učitel najít odpověď. A je jako detektiv úspěšný. Natolik úspěšný, že autor tomuto žánru i tomuto amatérskému detektivovi zůstal věrný i ve své další detektivce Hrob v Gaze (2008).

Betlémské vraždy Matta Beynona Reese jsou sice napínavou detektivkou, ale jejich velkým kladem je především autorova důkladná znalost psychologie místních lidí, reálií i místopisu. Kniha tedy především přispívá k poznání nahromaděných konfliktů, které vedou k tomu, že tato místa jsou trvalým zdrojem násilí a nábožensky motivované nenávisti.

Matt Beynon Rees: Betlémské vraždy
Přeložili Libuše a Luboš Trávníčkovi Euromedia-Knižní klub 240 stran, 229 Kč.