„Jaroslav Krejčí je veřejnosti znám především jako divadelní fotograf. Návštěvníkům však představujeme jeho všestranný talent a výtvarné cítění v celé šíři,“ vysvětluje známá fotografka a spoluautorka výstavy Irena Vodáková. „Koncepci této životní výstavy vytvořil Jaroslav Krejčí sám – je jen škoda, že už ji nemohl sám uvést svým nezaměnitelným způsobem a humorem. I proto se ukazuje hodnota výpravné publikace Divadelní jarmara Alfréda Radoka a Jana Grossmana, která vyšla u příležitosti Pražského Quadriannale v roce 2003 a kterou ještě stihl Krejčí připravit.“

Výstavu „Jaroslav Krejčí – fotografie, kresby, malby, grafika, plakáty, knihy“ zorganizovala společnost Spinel Prague Production ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem.

Nejvýznamnější osobnost naší divadelní fotografie

Jaroslav Krejčí patří k nejvýraznějším osobnostem divadelní fotografie. Do té doby více méně statické pojetí obrazové informace o divadelním představení doplnil o svébytný výtvarný zážitek – někteří hovoří dokonce o metafyzické nadstavbě. Jeho fotografie jsou tak nejen významným dokumentem doby, ale mnohé z nich jsou zároveň samostatnými obrazy, které pomáhaly hercům, scénografům i legendárním režisérům reflektovat své vlastní dílo; konfrontovaly je s jejich představami a pokusy.

Na fotografiích, z nichž mnohé jsou k vidění i na Novoměstské radnici, zvěčnil takové osobnosti, jakými byla například Dana Medřická, Ladislav Pešek, Josef Kemr, Jan Libíček, japonský tanečník a choreograf Min Tanaka nebo Miroslav Macháček. Přehlídka umožňuje návštěvníkům nahlédnout také do výjimečných souborů o Janu Zrzavém, Bohuslavu Reynkovi (na snímku v článku), Jaroslavu Seifertovi, Václavu Havlovi a dalších person českého kulturního a společenského života.

O Jaroslavu Krejčím

Jaroslav Krejčí se narodil ve Znojmě v roce 1929, ale celý život žil a pracoval v Praze. Zprvu se věnoval grafice, ale již v polovině šedesátých let začal fotografovat divadlo. V jeho tvorbě se tyto dvě samostatné disciplíny – divadlo a fotografie – vzájemně obohacují. Jeho fotografie nesou čitelný rukopis svého autora a jsou nesnadno zaměnitelné. „Svým vytříbeným smyslem pro kompozici zbavoval zachycený obraz popisnosti a všeho zbytečného. K tomu mu dopomohl i jeho charakteristický způsob vyvolávání jak negativů, tak pozitivů v temné komoře,“ objasňuje fotograf Viktor Kronbauer, Krejčího blízký přítel a další z autorů výstavy.

Vždy mu šlo také o to, aby fotografie měla své tajemství, příběh, obsah a napětí. O jeho nadání a schopnostech svědčí ocenění, která získal na soutěži Triennale divadelní fotografie v Novém Sadu (1977-zlatá, 1980-zlatá, 1983-stříbrná a1989-stříbrná), a četné výstavy ať už u nás či v zahraničí. Od roku 1975 do roku 1995 vyučoval na pražské FAMU divadelní fotografii a grafickou úpravu a za dobu svého dvacetiletého působení ovlivnil svým výtvarným cítěním stovky studentů.

Za fotografický odkaz Jaroslava Krejčího platí vedle dalších pěti knižních titulů zmíněná monumentální kniha Divadelní jarmara Alfréda Radoka a Jana Grossmana, která vyšla péčí Divadelního ústavu v Praze roku 2003. Vybrána byla z toho, co přečkalo povodeň, která v srpnu 2002 vyplavila Krejčího známý a hojně navštěvovaný ateliér na pražské Kampě, včetně bohatého archivu autora. Jaroslav Krejčí zemřel 5. února 2006 v Praze.

„Protože Jaroslav Krejčí patří bezesporu mezi významné osobnosti, které přispěly svým dílem české kultuře a jejichž odkaz je stále živý, rádi bychom tuto výstavu představili v budoucnosti v dalších nejen českých galeriích,“ dodává Radka Kadlecová ze společnosti Spinel Prague Production, která je organizátorem výstavy.

Termín výstavy: 22. 10. – 15. 11. 2009

(zdroj: SMART Communication)