Letos se jedná už o druhý ročník výstavy. „Když se v roce 2008 uskutečnil první ročník současné mezinárodní betlemářské tvorby, přijelo se podívat přes dvanáct tisíc návštěvníků ze všech koutů republiky. Doufáme, že i letošní ročník bude mít takový ohlas,“ prohlásil na vernisáži ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.

V hlavní budově Slováckého muzea ve Smetanových sadech se představují historické betlémy z moravských a českých muzeí. „Máme zde i perličky jako je betlém s téměř tisícovkou figurek, nebo skříňkový betlém s relikvií, kterou je čelist neznámého světce,“ poznamenala etnografka Romana Habartová.

Figurky jsme připravovali už v létě, říká kurátorka

Kurátorka mezinárodní výstavy pojmenované Vánoce v galerii - Vánoce v muzeu Marie Martykánová je pyšná především na to, že se nejedná „jen“ o jednu běžnou epozici, nýbrž jde o celý několikadílný příběh, komponovaný do pomyslných kapitol naplněných také významnými uměleckými díly.

Podobná výstava se v Hradišti konala před třemi lety. Druhý ročník však přišel až nyní. Proč taková pomlka?

To je záměr, aby veřejnost nebyla unavená přemírou nabídky. Chtěli jsme návštěvníky překvapit. Za ty tři roky jsme připravili expozici, tentokrát vlastně několik expozic, které představí staré biblické téma v zajímavém rozsahu. Doufáme proto, že i druhý ročník bude mít stejný ohlas jako ten minulý.

Kdy jste výstavu začali už naostro chystat?

Zní to trošku nenormálně, ale začali jsme už v létě. Lidé se koupali, užívali si léta v plavkách a já nosila betlémy. Venku bylo třicet stupňů a my rozbalovali, skládali a fotili figurky.

První ročník výstavy byl bez nadsázky rekordní, je to tak?

Ano. A nás moc těší, že to byla událost přesahující hranice regionu. Přišlo přes dvanáct tisíc návštěvníků, a to nejenom z blízkého okolí, ale zavítali k nám také návštěvníci z Čech, ze Slovenska a Polska. Nutné je ale říct, že bez pomoci Nadace Děti-Kultura-Sport bychom takto velkou výstavu a tolik doprovodných akcí nemohli udělat.