Patří mezi uznávané dokumentární fotografy, on o sobě však tvrdí: „Jsem spíše poetický dokumentarista a ve svých fotografiích se snažím zachytit jak lidský příběh, tak estetično okamžiku.“ Ode dneška si mohou snímky Kurta Kaindla prohlédnout i Brňané, a to na nové výstavě Moravského zemského muzea Neznámí Evropané.

„Na nápad uspořádat tuto výstavu jsme přišli poté, co se nám do rukou dostala kniha Kaindlových fotografií a navštívili jsme rakouské muzeum pro národopis, kde Kurt Kaindl vystavoval. Zaujalo nás, že se ve svých pracích věnuje neznámým Evropanům,“ uvedla za Etnografický ústav Moravského zemského muzea Hana Dvořáková.

Terra incognita

Výstavu černobílých středoformátových fotografií, které si Kaindl sám vyvolává, doprovází texty literáta Karla Markuse Gausse. „Neznámí Evropané jsou naším společným projektem. Od roku 1999 spolu jezdíme po východní Evropě a navštěvujeme národnostní menšiny obyvatel, abysme je i jejich zvyky zachytili co nejvěrohodněji,“ uvedl Kurt Kaindl.

I přesto, že autorská dvojice Kaindl - Gausse pracuje společně, svá díla pak vydává každý sám. „Já se zaměřuji na fotografie, Karl Markus zase píše. Jen občas jeho texty doplní nějaká z fotografií,“ dodává Kaindl.

Cílem výstavy je vyvést návštěvníky z omylu, že Evropa již byla objevena. „Doposud existují místa, jež zůstávají terra incognita. Tyto neznámé národnosti Evropanů existují uprostřed tohoto kontinentu,“ dodala Dvořáková.

Hranice mezi jednotlivými národy se totiž v Evropě stírají stále více a odlišnosti etnických minorit pozvolna mizí.

„Národnosti ukazují budoucnost celé Evropy. Měly svou svébytnost a kulturu a teď se začínají pomalu rozpouštět. Svými fotkami, které doplňují Gaussovy texty, chci ukázat, co ze své kultury a zvyků si si tato etnika zachovala a jaké používají jazyky. V západní Evropě je totiž velmi populární sledovat, jak tito lidé žijí, aniž by se podporoval nějaký nacionalismus,“ dodal Kaindl.

Brňané se tak na výstavě v přízemí Paláce šlechtičen v Kobližné ulici dozvědí, jak například žijí a vypadají Asyrové ve Švédsku, Tataři na Litvě a Klajpedší nebo Černomořští Němci.

Rakouské Brno

I přesto, že je Kaindl zkušený fotograf, sám se v souvislosti s touto výstavou považuje za amatéra etnografa. Podle něj není pojatá vědecky, ale spíše umělecky. „Je to zvláštní pocit. Obykle totiž vystavujeme v galeriích. A právě tam zajímají návštěvníky nejprve fotky a pak jejich význam. V muzeích je to naopak. Tady lidé hledají nejprve to, co je na snímku. Pak se teprve zabývají samotnou fotkou,“ vysvětlil Kaindl.

Výstava je je v českém i německém jazyce a doplňuje ji i stejnojmenná publikace obou autorů.

Projekt Neznámí Evropané s podtitulem Fotografická cesta Kurta Kaindla Evropou s texty Karla Markusse Gausse uspořádalo Moravské zemské muzeum ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze. Její zahájení současně předznamenává multižánrový projekt Česko-rakouský kulturní podzim Brno 2008. „Spolupracujeme s katedrou germanistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a připravujeme tematické přednášky a čtení,“ dodala Dvořáková.

Výstava: Neznámí Evropané: Fotografická cesta K. Kaindla s texty K. M. Gausse Pořádá: Etnografický ústav Moravského zemského muzea Místo: Palác šlechtičen, Kobližná ul.
Výstava potrvá: do 22. listopadu 2008, otevřeno: úterý až sobota, vždy od 9.00 do 17.00 Kurátorka výstavy: H. Dvořáková