K posmrtným vydavatelským počinům přibyla pečlivě vypravená reedice průlomového Zevonova eponymního alba z roku 1976, doplněná o druhý disk s dosud nevydanými nahrávkami.

Jméno Warren Zevon možná nepatří k obecně známým, ale s o to větší úctou ho vyslovují hudební fajnšmekři a kolegové. Zevon si vysloužil mimořádnou poctu od Boba Dylana i Bruce Springsteena: písničkářští mistři nazpívali jeho písně. Dylan dokonce Zevonovým veršem pojmenoval svoje album Time Out Of Mind a Springsteen považoval za čest zpívat Zevonovi doprovodný vokál.

Ovlivnění Warrenovou tvorbou přiznává pěkná řádka muzikantů v čele s R.E.M (kteří se podíleli na písničkářově projektu Hindu Love Gods) či Tomem Pettym. Zevona si jeho okolí oblíbilo i po lidské stránce. Prý byl stejně vtipný a ironický jako jeho písně. O mimořádném, byť značně černém smyslu pro humor svědčí i obrázek, který dal zpěvák na poslední album The Wind, které vyšlo pouhé dva týdny před jeho smrtí na rakovinu. Ze zadní strany obalu se šklebí lidská lebka, rozkošnicky potahující z cigarety.

Album Warren Zevon (1976) není, jak by se mohlo zdát podle absence názvu, písničkářovou prvotinou. Zevon vydal již v roce 1969 LP Wanted Dead Or Alive. Deska však zapadla a písničkář musel počkat na úspěch dalších sedm let.

Přelomovou nahrávku produkoval písničkář Jackson Browne. Pro Warrenovy skladby ušil příjemný folk-rockový kabátek a sehnal hvězdné muzikanty: své někdejší kolegy z The Eagles, blueswoman Bonnie Raitt nebo členy kapely Fleetwood Mac. K nadčasovosti alba však nebylo třeba přispění slavných hostů. Stačily samotné písně jako Poor Poor Pitiful Me (později ji převzala countryová diva Linda Ronstadt) či Desperados Under the Eaves. Zevon se v nich se sarkasmem sobě vlastním pustil do nelehkých témat jako domácí zneužívání, sadomasochismus či alkoholismus. Zvládl je podat s nadhledem a gentlemansky.

Druhý disk reediovaného 2CD naznačuje cestu, kterou Zevon ke svému mistrovskému kousku došel. Obsahuje demosnímky budoucích písničkových klenotů, natáčené od roku 1974, a alternativní verze. Pro běžného posluchače možná méně zajímavé, ale pro zevonovské nadšence cenné.
Málokteré kolekci písní se podaří, že neokorá ani v Kristových letech. Zevonovo druhé album zůstává stejně silnou a stejně platnou výpovědí jako v době vzniku.

Warren Zevon: Warren Zevon Remastered & Expanded Edition
Rhino/Warner Music
2CD, 38:32 + 53:31 min.

Tomáš S. Polívka