Tisíc knížek pro knihovnu, novou výzdobu pro vánoční strom na náměstí, desítky metrů opravených chodníků nebo třeba projekty pro rekonstrukci v nemocnici. Něco z výše uvedeného mohla zaplatit žatecká radnice z peněz, které musí dát letos na nápravy škod po vandalech. Letošní účet už je vyšší než 300 tisíc korun, problémy se opakují každoročně. Každý rok vydává městská pokladna statisíce na boj s vandaly. Nejčastěji se ničí odpadkové koše, hřiště, památky a lampy.

Zatím poslední případ poničení městského majetku eviduje žatecká radnice v Lučanské ulici. Byly tam vyvráceny kůly na dětském hřišti. „Budou objednány nové díly a hřiště co nejrychleji opraveno," slíbil místostarosta Žatce Jaroslav Špička.

Dětská hřiště jsou terčem vandalů často

„Vandalství nás samozřejmě hodně trápí, za peníze by se mohlo pořídit mnoho jiných věcí, třeba právě dětská hřiště by se mohla dále vylepšovat," pokračoval.

Dětský hřiště se přitom terčem vandalů stávají v poslední době poměrně často. Nedávno byl poničen plot na ploše v Růžové ulici na sídlišti Jih, musel být vyměněn. Poničeno bylo v minulých letech několikrát i hřiště v Podměstí, velmi často se musí opravovat různě poškozené herní prvky.

Nejčastěji se ničí koše, lavičky, lampy

A na co dalšího dostali letos vandalové „chuť"? „Opravovali se rozkopané či vyhořelé odpadkové koše, přístřešky pro kontejnery, lavičky, čekárny, veřejné osvětlení, poničeny byly dvě sochy nebo fasáda muzea," vyjmenovává další škody žatecký místostarosta.

A účty? Rozhodně nejsou malé, jdou do statisíců. Největší položku tvoří letos rozkopané a vyhořelé odpadkové koše, za jejich náhradu město muselo zaplatit 110 tisíc korun. Za opravy přístřešků na kontejnery už 14 tisíc, za lavičky 15 tisíc korun. Za obnovu poničených lamp veřejného osvětlení už letos město dalo 26 tisíc, za opravy dvou soch, jedné na náměstí Svobody a jedné v Klášterní zahradě, žatecká radnice zaplatila 92 tisíc korun. Obnovení fasády muzea, poničené sprejery, pak přišlo městskou kasu na 24 tisíc korun.

Pachatel poničení cyklostezky se nenašel

Nenechavci letos v létě zaútočili v Žatci také na cyklostezku u Ohře. Ničili dopravní značení, mobiliář, vybavení pro děti. Radnice tehdy podala trestní oznámení, kvůli nedorozumění ale až po několika dnech. Pachatel se nenašel. „Trestní oznámení bylo odloženo, neboť nebyly zjištěny skutečnosti odůvodňující podezření, že je spáchala určitá osoba. Konečná škoda byla vyčíslena na 26 tisíc korun," uvedl k případu Jaroslav Špička.

Celkem už tedy letos Žatec za vandaly zaplatil více než 300 tisíc korun. A to ještě není konec roku…

Podobné problémy mají i všechna města v okolí. Podbořany, Postoloprty nebo Louny. Tam například v roce 2013 radnice informovala, že škody za vandaly dosáhly k částce půl milionu korun. Statisícové škody způsobili vandalové třeba kradením kanalizačních vpustí, ničením laviček, zastávek a také dětských hřišť.

Statisícové škody

V Žatci například loni řešili také případ, kdy neznámí vandalové počmárali nové dětské malby na zadních stranách garáží při výjezdu ze Žatce na Holedeč. Děti tam tehdy vymalovaly dominanty města, nezničené zůstaly ale jen několik týdnů. Někdo je počmáral a domaloval nacistické symboly. Žatecká radnice pak opět musela škody napravovat.

Ale co s vandaly? Jak problém řešit? Recepty hledají města po celé republice.

„Vandalství úplně nezmizí, to se bohužel nepovedlo nikde. Chceme s ním ale bojovat co nejvíce, je to jeden z důležitých úkolů také pro městskou policii," řekl žatecký místostarosta.

Ničení věcí po městě se samozřejmě nelíbí ani lidem ze Žatce. „Chytit a potrestat, pořádně. To je jediný způsob, jak si to příště rozmyslí. Měli by se na to soustředit strážníci, být v ulicích, používat na to kamery," uvedla na dotaz Deníku Kamila Novotná. „Nechápu je, jak je to může bavit, něco jen tak ničit. Mělo by se to více hlídat," říká také Milan Vaněk.

Strážníci jsou podle lidí málo vidět

Veřejnost v Žatci si také už delší čas stěžuje, že strážníci jsou po městě méně vidět, že je potkávají méně v ulicích centra i dalších částí. Stížnosti přiznalo i vedení města. Zároveň říká, že se bude pracovat na nápravě. Problém je ale také v tom, že městských policistů je dlouhodobě v Žatci málo, mají velký podstav a i přesto, že už proběhla výběrová řízení, nedaří se volná místa naplnit.

„Stále chybí šest nebo sedm strážníků, doufáme, že se je podaří co nejrychleji nabrat. Věříme, že poté se situace zlepší. A jak říkám, vandalství určitě bude jedním z hlavních úkolů pro strážníky," popisuje situaci místostarosta Jaroslav Špička.

Strážcům zákona v Žatci by pomohlo určitě také zmodernizování kamerového systému. Ten je v Žatci od konce 90. let minulého století a jeho technické možnosti jsou dost omezené. V jiných městech právě moderní kamery s možností velkého přiblížení strážníkům více pomáhají. V Žatci se o modernizaci mluví už nějaký čas, zatím k ní nedošlo, v plánu ale je.