Nestandardní a zamotaný prodej chmelnic dostal až před soud starostu Blšan Petra Bukáčka. Ten trvá už téměř dva roky. Okresní soud v Lounech ho nejprve uznal vinným a vyměřil mu za špatnou správu obecního majetku a překročení úřední pravomoci roční podmínku a zákaz činnosti. Starosta ale nesouhlasil, odvolal se a krajský soud původní verdikt zrušil. Poukázal na některé nedostatky a nařídil další dokazování. V Lounech tak bude v příštích měsících soud pokračovat.

„Odvolací soud vrátil případ k novému projednání," potvrdil informaci Deníku Petr Bukáček, starosta Blšan.

Okresní soud má doplnit dokazování, nový se například má dělat i stěžejní posudek o ceně obvyklé, případně má být ten původní doplněn.

Blšany prodaly chmelnice bez konstrukcí a rostlin

Starosta je u soudu proto, že nejprve prodali v Blšanech tři chmelnice bez konstrukcí a rostlin. Poté dokonce blšanské zastupitelstvo schvalovalo prodej dotčených pozemků několikrát, vždy ale podle státních zástupců za špatnou, příliš nízkou cenu a nestandardně. U soudu vyšlo najevo, že někteří zastupitelé prý ani nevěděli, o čem hlasují.

Složitý případ rozplétá soud už od jara 2014. Petr Bukáček přitom chybu v minulosti přiznal, snažil se jí prý napravit, došlo k ní podle něj neúmyslně. Celý zamotaný prodej navíc schvalovalo několikrát i zastupitelstvo, před soudem je ale jen starosta.

U prvoinstančního soudu v Lounech ale zazněla známá věta: Neznalost zákona neomlouvá. Podle soudkyně se mělo prodávat za cenu obvyklou, případná odchylka měla být zdůvodněna, což se prý nestalo.

Blšanský starosta byl obviněn z porušení povinností při správě obecního majetku a překročení pravomocí (i když prodej schvalovalo zastupitelstvo, je za materiály a podpisem na smlouvě odpovědný starosta – pozn. red.). Obecní pokladna měla přijít podle obvinění o zhruba 220 tisíc korun. To soudkyně v Lounech před časem „ohodnotila" ročním podmíněným trestem a zákazem výkonu funkce starosty.

Starosta dostal ve volbách znovu důvěru

Jenže rozsudek nebyl pravomocný, Petr Bukáček se odvolal, a tak mohl na podzim 2014 znovu kandidovat. A občané Blšan mu opět dali důvěru, dál je starostou. Mezitím krajský soud případ vrátil, původní verdikt zrušil a okresní soud teď bude rozhodovat znovu.

Podle dřívějších vyjádření Bukáčka došlo k pochybením omylem. „Pochybení při prodeji přiznávám, došlo k němu ale omylem. Žádný záměr, nikoho jsme poškodit nechtěli, úplně vše bylo zastupitelstvem řádně schváleno. Stejně se postupovalo i při jiných prodejích v předchozích volebních obdobích, podle schválené metodiky. Došlo k tomu nedopatřením. Navíc obžaloba tvrdí, že jsme nic nedělali pro nápravu škody, což není pravda. Okamžitě jsme se snažili vše napravit," brání se Petr Bukáček.

Chmelnice prodávali několikrát, podle obvinění špatně

Začátek případu blšanského starosty se datuje už do roku 2011. Tehdy Zemědělská obchodní společnost Liběšovice požádala o koupi tří chmelnic od Blšan. Městečko pozemky prodalo v roce 2012 za 409 tisíc korun, v ceně ale tehdy nebyly započítány hodnotné konstrukce a rostliny. V obvinění se upozorňuje také na to, že znalecký posudek byl zpracován kupujícím.

Podle Petra Bukáčka obec nezapočítala konstrukce a rostliny, protože se domnívala, že nejsou v jejím majetku, prý si mysleli, že patří společnosti, která na pozemcích hospodařila. „Mysleli jsme, že nejsou naše, a proto že je nemůžeme prodat. Tento omyl jsme se poté snažili napravit," vysvětluje Bukáček.

Opět se tedy blšanští zastupitelé zabývali prodejem tří chmelnic v roce 2013. Měli schválit prodej buď za 409 tisíc bez konstrukcí nebo za 490 tisíc i s konstrukcemi. Pozemky byly tehdy ale přitom už v majetku společnosti, která je kupovala. Zastupitelé ale tehdy neschválili ani jednu z nabízených variant.

Zamotaný prodej

A tak za měsíc měli prodej na stole znovu. Znalec najatý obcí ohodnotil pozemky na tržní cenu 635 tisíc korun. Jenže v Blšanech schválili, podle obvinění opět chybně, prodej chmelnic za cenu administrativní – 507 tisíc korun. Podle státních zástupců další chyba v zamotaném prodeji.

Původní škodu, 220 tisíc korun, tedy blšanští zastupitelé snížili, ale podle obvinění ne dostatečně. „Cenu administrativní schválilo řádně zastupitelstvo, mělo všechny informace. Prodávat za cenu administrativní bylo u nás běžné už z dřívějšího volebního období. Opravdu vše schválilo zastupitelstvo," brání se starosta Petr Bukáček, jehož argumentaci ale okresní soud nepřijal. Nyní bude ale případ po vrácení z krajského soudu posuzovat znovu.

Další nařčení policie zamítla

Petr Bukáček v minulých měsících čelil v Blšanech ještě dalšímu nařčení. To ale policie po prošetření zamítla, nenašla důkazy o pochybení. Na starostu bylo podáno trestní oznámení kvůli údajně netransparentnímu zateplení školy. „Oznámení bylo odloženo, neboť nebylo prokázáno, že byl spáchán trestný čin," uvedla pro Deník Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Stěžovatelům se údajně nelíbilo nakládání s dotačními penězi a vyúčtování víceprací. „Vše probíhalo řádně, podle pravidel a projektové dokumentace," vyjádřil se k oznámení Petr Bukáček.