Andělka byla 129. děťátkem odloženým v Čechách do babyboxu. Někdo ji v Ústí na začátku prosince dal do schránky zrovna když řádili čerti, Mikuláš a andělé. Lenka se 30. prosince v Chebu stala už 130. novorozencem odloženým do babyboxu. Po celé republice je už 68 schránek, jsou v každém větším městě. V Ústeckém kraji jich je sedm, nalezeno v nich bylo za deset let už patnáct dětí. Chybí jen v okrese Louny.

A zřejmě se Žatec nebo Louny hned tak schránky pro nechtěné děti nedočkají. Nedaří se najít místo. „Oslovil jsem nemocnice, záchranku, v Lounech i v Žatci, všude jsem byl zatím bohužel odmítnut," říká Ludvík Hess, zakladatel babyboxů. Podle něj ale svítá v poslední době naděje, když všichni ostatní schránku nechtějí, zahájil jednání s žateckým dětským domovem.

Místo se hledá těžko

Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v České republice.„Okres Louny je posledním regionem Ústeckého kraje, kde babybox chybí. Velice rád bych ho tam co nejdříve instaloval, aby byl připravený pomoci, kdyby bylo potřeba, zatím se nám ale nedaří najít shodu," lituje Hess, duchovní otec projektu.

Nový babybox přijde zhruba na 300 tisíc korun, Hess je připraven oslovit sponzory, kteří vždy zaplatí výraznou část. Provozní náklady pak nejsou nijak vysoké, pohybují se v řádech tisíců. Spotřeba elektřiny je údajně minimální, servis je první dva roky zdarma.

Nejideálnějším řešením by podle Hesse i dalších oslovených bylo umístění v žatecké nemocnici, jediném špitále v okrese Louny s akutní péčí. Funguje tam dětské i novorozenecké oddělení.

Žatec argumentuje rekonstrukcí

Jenže… Nemocnice jej prozatím nechce, je ochotna schránku zřídit v budoucnu, argumentuje provozními důvody. „Nejsme proti, ale nechceme ho budovat teď, když uvažujeme o rekonstrukci oddělení. Umístění babyboxu se v budoucnu nebráníme, počítáme s ním v plánovaném zcela novém dětském oddělení, které bychom v příštích letech rádi vybudovali. Je to podle nás logický postup," prezentuje stanovisko žatecké nemocnice ředitel Čestmír Novák.

Podle vedení nemocnice by nebylo dobré nyní schránku budovat a při plánované rekonstrukci ji zase předělávat. A nejde přitom údajně jen o peníze. „Umístění babyboxu musí mít kompatibilitu s oddělením, jinak ohrožuje jeho chod. Za současného stavu, kdy dětské a novorozenecké máme rozdělené do dvou pavilonů, by to pro nás bylo organizačně velmi komplikované. Lékař nebo sestra nemohou běžet na jiné oddělení a nechat pacienty na akutních lůžkách nebo novorozence bez dozoru. Až bude vše v jednom pavilonu, bude situace jiná," pokračuje šéf žatecké nemocnice Č. Novák.

Připomeňte si: Dětské a LDN potřebují obnovu. Plány jsou, hledají se peníze

Podle zastánců babyboxů jde údajně v případě Žatce spíše o hledání, jak nezřídit, než hledání možného řešení. Říkají, že by schránka mohla být i jinde v areálu nemocnice, prakticky kdekoli. Nechápou, proč byl Hess odmítnut.

„Nároky na personál nejsou prakticky žádné. V první chvíli tam nemusí být ani lékař. Stačí jakákoli stálá služba, kdokoli, kdo dítě přikryje. Máme schránky na radnici, v domově důchodců a jinde, kde je nepřetržitá služba. Pak stačí zavolat záchranku, která si děťátko převezme a odveze do nemocnice. Schránka sama zavolá záchranku nebo lékaře. V případě umístění v nemocnici odpadá převoz záchrankou," vysvětluje Hess.

Nemocnice: lepší bude počkat…

Vedení nemocnice opakuje, že proti babyboxu není. Lepší prý ale bude počkat. „Babybox ano, ale až po rekonstrukci. Přijde nám logické jej udělat až v novém pavilonu. Nejsme proti, ale zdá se nám zbytečné to dělat teď, když je uvažovaná rekonstrukce," dodal Čestmír Novák.

Otázkou ale je, kdy k plánované rekonstrukci a výstavbě nového pavilonu pro dětské a novorozenecké oddělení dojde. A jestli vůbec. Určitě to bude trvat několik let. Akce má stát kolem sta milionů korun a Žatec, vlastník nemocnice, do ni zřejmě nepůjde, pokud nezíská dotace. A zastupitelé o zahájení rekonstrukce a výstavbě nového nemocničního pavilonu ještě ani nejednali. Zatím existuje jen architektonická studie.

Ilustrační foto.Už před několika lety se přitom v Žatci o schránce pro odložené děti mluvilo, tehdy ale byla nemocnice ve finančních potížích a neměla peníze. Říkalo se, že až budou, bude moct být i babybox.

A jak se k situaci staví město Žatec, zřizovatel nemocnice? „Osobně babyboxy podporuji. Na město se zatím nikdo neobrátil, vím jen o jednání v nemocnici. A chápu, že tam tomu zatím brání praktické provozní důvody, připravuje se rekonstrukce. Poté by to neměl být problém," říká starostka Žatce Zdeňka Hamousová. A podpořili by žatečtí zastupitelé schránku i finančně? „Museli bychom to probrat na zastupitelstvu, nemohu to za ostatní slibovat," reagovala Hamousová na dotaz Deníku.

Čtěte také: Babybox by mohl být v Rakovníku už v příštím roce

A co další místa v okrese Louny? „Babydědek" Ludvík Hess oslovil také soukromou nemocnici v Lounech. I tam byl odmítnut s tím, že nemají akutní péči. Na dotazy Deníku vedení lounské nemocnice nereagovalo. „Město Louny zatím nikdo nekontaktoval. Takové zařízení by ale asi mělo být u nemocnice s akutní péčí, která je v Žatci," myslí si starosta Loun Radovan Šabata.

Oslovena byla také záchranka, ale i ta odmítla. Hesse to překvapilo, protože v jiných krajích babyboxy na budovách záchranné služby prý fungují.

Lounská záchranka prý není vhodná

Situace na záchrance v Ústeckém kraji a v okrese Louny to ale prý nedovoluje. Mohlo by se stát, že by dítě neměl kdo vyzvednout. „Babyboxy podporujeme a okres Louny je opravdu poslední, kde chybí. Provozní situace na záchranné službě ale neumožňuje trvalý dozor. Personálně k tomu není záchranka vybavena. V praxi by se pak klidně mohlo stát, že dítě odložené do babyboxu, by neměl v danou chvíli kdo vyzvednout. Posádky ze základny mohou být u jiných případů," vysvětluje Stanislav Rybák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje. „Je evidentní, že naprostá většina babyboxů je napojena na dětská a novorozenecká oddělení nemocnic. Domníváme se proto, že vhodnou lokalitou pro zřízení schránky je logicky nemocnice v Žatci," pokračoval Rybák.

A jsme zpět v žatecké nemocnici. Jenže… Jak už jsme říkali, i tam Ludvík Hess prozatím narazil. A tak hledá „náhradní" řešení. „Oslovil jsem ředitelku Dětského domova v Žatci, kde také pořád někdo slouží. A tam nejsou proti," prozradil Hess. Souhlas potvrdila i Lenka Woloszczuková, ředitelka Dětského domova v Žatci. „Babyboxy podporuji, nejsem proti umístění, rozhodnout ale musí zřizovatel, což je kraj," uvedla.

Možná později

A kraj? Souhlasí, ale nevidí to jako ideální řešení. „Podporujeme myšlenku babyboxů, byli bychom proto jistě ochotni akceptovat umístění na budově dětského domova. Ale nezdá se nám to jako vhodné řešení, daleko lepší by to podle nás bylo v nemocnici, což preferujeme," dodal náměstek hejtmana Rybák.

Zdá se tedy, že zatím babybox v Žatci či Lounech nebude. Možná později, zdá se, že jednání budou pokračovat, pravděpodobně i s žateckou nemocnicí. Uvidíme.

První babybox byl v ČR instalován v roce 2005 v Praze. Je jich 68, nalezeno v nich bylo 130 dětí. V Ústeckém kraji jich je sedm, našlo se v nich už patnáct dětí. Například v Kadani dvě, v Mostě čtyři.

Zastánci a odpůrci

Podle průzkumů babyboxy podporuje drtivá většina lidí (podle některých průzkumů až 96 procent), najdou se ale i odpůrci. Hlavně jsou prý z řad dětských lékařů, kteří tvrdí, že děti přicházejí o identitu a že i bez schránek je u nás dost možností, jak dítě odložit. „Povídání o tom, kolik zachrání životů, jsou nesmysly, protože počet zabitých novorozenců je podle policejních statistik pořád stejný. Nepovažujeme za nutné, aby babyboxy existovavaly," řekl například v rozhovoru pro Právo František Schneiberg, předseda Společnosti sociální pediatrie. Podle statistik se opravdu počet vražd novorozenců v posledních letech, po zavedení babyboxů, nemění. Jejich počet neklesá, ani nevzrůstá.

"Od začátku také tvrdíme, že matky mají dostatek možností, jak dítě odložit, aby neztratilo svoji identitu a bylo možné ji v případě potřeby dohledat. Mohou podepsat souhlas s osvojením, mohou ho nechat v porodnici, v kojeneckém ústavu nebo jinde," pokračoval Scheiberg. Podle něj matky, které se rozhodnou dát dítě do babyboxu, uvažují racionálně a dítě by nezabily. Odložily by jej prý bezpečně. A matky, které odhazují dítě například do popelnice, jednají v afektu. Říká také, že jiné země od babyboxů ustupují.

Babybox je zcela anonymní

Ludvík Hess ale babyboxy brání. Schránka má podle něj pomoci matkám v nouzi. I anonymní porod lze totiž u nás dohledat podle záznamů u pojišťovny. Babybox je zcela anonymní. „Identitu si vytváříme prací, postavením ve společnosti, v rodině. Lidí, kteří neznají své rodiče, jsou u nás statisíce a žijí. Ti odložení, zvláště pak do kontejnerů, nežijí," říká zakladatel schránek. V jakém je dítě zdravotním stavu se zjistí podle něj při důkladných vyšetřeních. A připomíná dva případy v okrese Louny. V roce 2007 byl odhozen novorozenec v Lounech u kolejí, tehdy naštěstí přežil. V roce 2013 pak bohužel v Podbořanech zemřelo dítě, které jeho matka hodila do popelnice.

„Matka, která dítě chce, ho do schránky nedá, jen proto, že babyboxy jsou. Je to lepší řešení, pokud je matka v nouzi, než aby ho někam pohodila. V mnoha případech je to pro matky příliš složité, příliš daleko, jsou psychicky dole, zdeptané, v takové situaci to může být až nepřekonatelná vzdálenost," říká Hess a dodává: „Babybox je pojistka, takový hasicí přístroj, který má pomoci matkám v nouzi."