Do ulic Lenešic na Lounsku by už v pondělí 16. června mohli poprvé vyrazit pracovníci bezpečnostní agentury. Jejich prací bude dohlížet na pořádek v ulicích a dodržování platných vyhlášek.

Vedení Lenešic jedná s agenturou Vít Kraj - ostraha objektů a majetku z Jimlína. Zatím poslední schůzka, zakončená dohodou, proběhla ve středu. „Nemají problém splnit naše požadavky, jak jsme je nastínili. Zatím není podepsaná smlouva, ale očekáváme, že by tomu nemělo nic bránit," uvedl Jan András, místostarosta Lenešic. První hlídka by se měla v ulicích objevit už v pondělí.

Připomeňte si: Lenešice hledají bezpečnostní agenturu. Kvůli pořádku

Důvodem tohoto kroku je především narůstající nepořádek v obci s bezmála 1500 obyvateli. „Žije to tu hlavně v noci, kdy dělají nepořádek takzvaně nepřizpůsobiví, ale i naše mládež. Všude jsou hromady nedopalků, prázdné lahve, vysypané odpadkové koše… Hlavně ve skrytějších lokalitách. A my nemáme na ty lidi žádné páky," vysvětlil již dříve starosta Karel Nováček.

Vyhlášky nejsou pro legraci

Hlavní náplní práce bezpečnostní agentury bude dohlížení na dodržování závazných vyhlášek. „Zejména o volném pohybu psů, o zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejném prostranství a také o veřejném pořádku. Jde o vyloženě preventivní krok. Musíme ukázat, že vyhlášky tu nejsou pro legraci," upřesnil J. András. Hlídka také bude mít právo v případě potřeby kontaktovat jimlínský útulek pro opuštěná zvířata. Dvoučlenný tým má do Lenešic zajíždět v nepravidelných intervalech a na různá vytipovaná místa podle potřeb obce.

Otázkou zůstává, kolik obecní pokladna za tyto služby zaplatí. „Zatím to nebudeme zveřejňovat, protože smlouva není podepsaná," řekl na dotaz Deníku Jan András. Rozhodně to ale bude méně, než by zaplatila za zajíždění Městské policie Louny. S tou Lenešice a řada větších obcí z okolí vyjednávaly už loni. Neúspěšně. „Nemůžeme si dovolit dávat milion a půl nebo dva ročně, na to náš rozpočet nestačí," říká starosta Karel Nováček. A na podobnou částku by přišlo i zřízení vlastní obecní policie. „Výzva okolním obcím, abychom měli společnou obecní policii a o náklady se podělili, se nesetkala s kladnou odezvou," dodal.