„Žádné omezení týkající se zahraničních cest žáků a učitelů jsme neprovedli a ani ze strany rodičů našich žáků nebyl v tomto směru žádný tlak a nikdo se z naplánovaných cest neodhlásil. Přitom těch cest je v posledních měsících hodně, protože je na ně dost prostředků z různých projektů financovaných EU případně Norskými fondy. Naši žáci byli nedávno v Eastbourne ve Velké Británii, v Borně v Německu, pojedou ještě do Vídně a Drážďan. Učitelé byli na kurzech v Irsku, Finsku, Německu. Všechno běží, jako by žádné atentáty nebyly," říká Zdeněk Bergman.

Vedení jedné z největších škol v kraji dokonce muselo rodiče dětí uklidňovat.

„Do Londýna jsme museli zajistit pět náhradníků, do Berlína, kde jsou žáci teď, dokonce deset náhradníků, tedy polovinu. Ale člověk je chápe. Někteří na mě „zaútočili" zda bych se nebál poslat svoje dítě, tak jsem je „uklidnil" že moje dcera žije v Dublinu a létá po celé Evropě se společností Ryanair jako letuška. Prostě se s tím musíme naučit žít," sdělil Jiří Nekuda, ředitel Hotelové školy, Obchodní akademie a Střední průmyslové školy Teplice.

Na dubském gymnáziu jeden výlet do zahraničí zrušili. Šlo o Německo. Ale na vině nebyl asi ani tak terorismus, jako spíše nezájem.

„Ze strany školy nabídku výjezdů omezovat nechci. Bude na rozhodnutí rodičů studentů, jak vyhodnotí rizikovost, program a lokalitu akce a zda své dítě na akci přihlásí nebo ne. Stejně jako se rozhodují o tom, zda jejich dítě půjde na fotbal, na diskotéku nebo do obřího nákupního střediska. Ano, z důvodu nízkého počtu přihlášených studentů z řad studentů jsem zrušila plánovaný výjezd dne 4.12. na zámek Moritzburg a do Dráždan. Ale co bylo příčinou nízkého zájmu jsem už nezjišťovala. Večerního představení v Krušnohorském divadle se všichni přihlášení studenti bez problémů zúčastnili, naplánované jsou další akce na měsíc leden," pronesla ředitelka gymnázia J. A. Komenského v Dubí Jaroslava Turková.

Vedení Ústeckého kraje, na rozdíl od Karlovarského, doposud nepřijalo žádná opatření, která by školám zahraniční výlety omezovala.

„Je plně jen v kompetenci ředitelů škol, zda jejich žáci pojedou do zahraničí na nějakou předvánoční akci, kde je hodně lidí, nebo nepojedou. Nebudeme nikomu nařizovat, že nesmí vyjíždět, na druhou stranu nebudeme nikomu říkat, že se nic neděje," řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Ústecká univerzita má ve Francii tři své studenty na programu ERASMUS. Ti jsou v pořádku a studují dál.