Podle zjištění Děčínského deníku počet černých skládek v letních týdnech roste. Velmi často se ale nejedná jen o klasický odpad.

„Skládky se objevují často na špatně přístupných místech, která jsou očím veřejnosti poměrně dobře skrytá. Typicky jde o pozemky nedaleko zahrádkářských kolonií nebo rodinných domů. V rámci letního úklidu nenapadne některé lidi nic lepšího, než nashromážděný nepořádek odvézt za nejbližší strom," říká ředitel děčínských strážníků Marcel Horák a dodává: „Podobné je to se zahradním odpadem jako jsou větve nebo posekaná tráva. Odvoz do lesa je tím nejhorším řešením."

Podle něj mají strážníci instrukce věnovat se této problematice s důrazem na vytipované lokality, kde se 
v minulosti takto odložené odpady objevovaly opakovaně.

Jednou z lokalit, kde si lidé stěžují na nepořádek, je například lesopark u kaple v Chrástu, který je oblíbeným vycházkovým místem.

„Už mě štve, jak si někdo dělá z lesíku u Kaple smetiště, poslední dobou celkem často přibývá domovní odpad v lese, který vždy býval příjemným koutem pro vycházky a relax. Je to ubohé, že se tak chováte, milí spoluobčané dobytci!" napsal na sociální síť facebook jeden ze členů skupiny Děčín a jeho problémy.

Jak jsme se přesvědčili přímo na místě, je v lesoparku několik míst, kde se povaluje odpad. Na hromadách bylo možné nalézt oblečení, kořenky nebo obaly od kosmetiky.

Podobné hromady se často nacházejí na místech, která si vybrala jako své nocležiště bezdomovci. Tradiční tábor mají pod děčínským železničním mostem, kde pravidelně stávají 
i improvizované stany nebo se povalují matrace.

Zatím poslední přestupek řešili strážníci v Děčíně 6. Jeden z místních obyvatel vyřešil svůj problém s odpadem odvozem do lesa. Pokud by nepořádek odvezl do sběrného dvora, neplatil by kromě nákladů za odvoz ani korunu, takhle jej chvilka ušetřeného času vyšla na několik tisíc korun na pokutě, kterou mu strážníci uložili. Nepořádek samozřejmě musel dotyčný uklidit.

„Problematika černých skládek patří ke komplikovanějším záležitostem a dopátrání případného pachatele je věc mnohdy složitá. Velkou pomocí jsou nám občané, kteří na nepořádek a případného podezřelého ihned upozorní. 
V některých lokalitách pak pomáhá kamerový systém," dodává Marcel Horák.

Třeba v Rumburku měli problémy s nepořádkem především kolem míst, kde jsou kontejnery na tříděný odpad. Lidé tam totiž pohazovali i směsný odpad. Do boje s černými skládkami nasadili fotopasti a velmi si je pochvalují.

„Fotopasti se velmi osvědčily. I díky jejich nasazení se jejich počet podařil snížit odhadem na čtvrtinu. Několikrát se nám podařilo přistihnout pachatele přímo při činu," říká rumburský místostarosta Alois Kittl a dodává, že se podařilo například zcela zlikvidovat černou skládku u výpadovky na Šluknov.

Po starších typech si v Rumburku pořídili také fotopast, která je schopna odesílat pořízené fotografie online.

Problémem fotopastí ale je, že zachytí jakýkoliv pohyb ve svém okolí. Následné vyhodnocování pořízených fotek je tak velmi časově náročné. V Rumburku kvůli tomu zaměstnali jednoho člověka, který má takové vyhodnocování na starosti.

Tvrdé potírání původců černých skládek se ale městům vyplácí. Likvidace takových černých skládek jdou ve větších městech ročně do stovek tisíců korun. Černé skládky totiž velmi často vznikají na obecních pozemcích. A právě na vlastníkovi pozemku je, aby takovou černou skládku zlikvidoval, pokud není znám její původce.

Například Děčín dal do likvidace černých skládek v roce 2014 téměř 330 tisíc korun, loni to bylo necelých 300 tisíc a letos za prvních šest měsíců musela radnice zaplatit za likvidaci černých skládek již před 200 tisíc.

„Toto jsou částky od svozové firmy. Velkou měrou se na úklidu skládek podílí Středisko městských služeb," vysvětluje mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.