Obchody v Korunní uličce v Lounech nemívají dlouhou životnost a polovina výloh na cestě do centra dokonce úplně zeje prázdnotou. I přesto stála majitelka bylinkové čajovny Jitka Kasalová právě o tyto problematické obchodní prostory. „Pro čajovnu jsou ideální," tvrdí.

Malá, prostě vybavená místnost, ale přesto útulná a domácká. Když je otevřeno, nad vchodem svítí svíčka, uvnitř to voní po sušených bylinkách rozvěšených pod stropem a na improvizovaných stolcích z dřevěných palet vždycky čeká něco dobrého k čaji. Ten paní Jitka namíchá na vaše přání, podle nálady, anebo můžete nechat výběr čistě na ní.

Bylinkovou čajovnu otevřela paní Jitka v říjnu a podle vlastních slov to byl okamžitý nápad. „Jednou jsem šla okolo cedule s nabídkou, že je tento prostor k pronájmu, a ještě ten den jsem volala majiteli, ať hned připraví smlouvu. Za pár dní už jsem otevírala," popisuje rychlý vznik útulného místa. „Zdejší klenuté stropy působí harmonicky a zklidňují. A i o to v čajovně jde," tvrdí paní Jitka.

Ženy milují šalvěj

Bylinkářství má majitelka nové čajovny v rodině už po tři generace. „Babičce je 98 let a přesto pořád luští křížovky a čte bez brýlí. Teta má přes sedmdesát let a také je stále akční. To je pro mě důkaz, že kdo umí zacházet s bylinkami, nepotřebuje lékaře. Já jsem sice na bylinkových čajích také vyrostla, ale sběru jsem se začala věnovat až po čtyřicítce. Došlo mi, že už mám nejvyšší čas převzít v rodině štafetu," vypráví Jitka Kasalová.

Bylinky chodí sbírat hlavně v okolí Loun a má už svá oblíbená místa pod Ranou nebo u Ohře. „Jedno místo u řeky nedaleko jezdeckého klubu je pro bylinkáře hotový supermarket, stačí se sehnout a sbírat," popisuje paní Jitka a dodává, že za mateřídouškou se zase například vyplatí vydat na Blšanský kopec, známý jako Pšaňák. Bylinky nasbírané vlastníma rukama ve své čajovně ovšem zatím prodávat nemůže. K tomu je totiž zapotřebí řada oficiálních povolení, prozatím tedy nabízí sortiment od jiných prověřených bylinkářů. „Mám tu přes šedesát různých bylin, které se dají pít čistě pro chuť v jakémkoliv množství, ale i silné léčivky, se kterými je třeba zacházet opatrně. Třeba jmelí je výborné na tlak nebo menstruační potíže, ale třeba jmelí z topolu je velmi toxické!" vysvětluje bylinkářka.

Pro byliny k ní prý chodí převážně ženy a největší zájem mají o šalvěj. „Asi proto, že má protizánětlivé účinky a je výborná jako kloktadlo, když vás bolí v krku, ale i na paradontózu," upozorňuje.

Netradiční čajovnu provozuje paní Jitka ve volném čase a otevírací dobu podřizuje svému hlavnímu zaměstnání v japonské továrně. Když má volno mezi směnami, svítí svíčky v její čajovně třeba do půlnoci. „Je dobře, že se lidé zase vracejí k bylinkám a jejich síle. Celé léto jsem chodila na bylinky a nosila je kolegyním v práci. Abych se přes zimu nenudila, rozhodla jsem se otevřít tohle místo, kde si lidé budou moci přijít vypít zdravý čaj, zastavit se v čase a odpočinout si. Lidé dnes odpočívají málo. A pak se diví, že se necítí šťastní," zamýšlí se lounská bylinkářka.

„Bylinky vždy byly a jsou hlavně můj koníček. Budu spokojená, když si čajovna vydělá na nájem, a víc nečekám," dodává majitelka voňavého útočiště.

Veronika Kučerová