Zvenku vypadá jako hotový, uvnitř je ale prázdný. Bytový dům u chomutovského Centralu zůstává už dlouhé roky nedokončený. V dohledné době se to možná změní.

Jak Chomutovský deník zjistil, s majitelem objektu, developerskou firmou Rezi Crestyl, jednají dva zájemci. Oba to redakci následně potvrdili.

Nejdřív Armabeton, teď Rezidenci

„Ano, jednáme s Crestylem už od dubna a trochu se to táhne," říká Pavel Dyršmíd z Chomutova. Ten je se svým obchodním partnerem jedním ze zájemců.

Druhým je místní firma SADETO Consulting SE, která nedávno koupila Armabeton. Také její zástupce Milan Rampach Chomutovskému deníku potvrdil, že by chtěli bytový dům nazvaný Rezidence Chomutovka koupit.

Dostavět, prodat

Cíl mají oba zájemci stejný. Projekt dokončit, dostavět uvnitř byty a poté je prodat či pronajmout. Tedy to, co zamýšlela od začátku i developerská společnost. Jenže ta se potýkala s minimálním zájmem a kvůli krizi nakonec projekt ani nedokončila.

„My jsme si to spočítali a věříme, že se nám koupě a dokončení bytového domu vyplatí," nebojí se příliš velkého rizika Dyršmíd.

Mimochodem, na nezájmu se jistě podepsala také cena nasazená Crestylem. Například byt o velikosti 70 metrů čtverečních by tu vyšel i s garáží na 2,5 milionu korun. Je možné, že noví majitelé ceny přizpůsobí kupní síle.

Předkupní právo města

Do prodeje budovy má však co mluvit také město. To má totiž předkupní právo na pozemek pod domem. Tehdy se tato podmínka zanesla do smlouvy s Crestylem jako pojistka, aby tu opravdu vznikl bytový dům. Jakmile bude objekt dokončený a zkolaudovaný, předkupní právo zanikne.

Jenže developerovi už se budovu dokončovat zjevně nechce. Zájemci se proto obrátili také na město, zda by se předkupního práva nevzdalo. Radní jejich žádost vzali jen na vědomí. „Nabídku musí podat Rezi Crestyl jako vlastník pozemků, nikoliv třetí strana, to by nemělo právní závaznost," vysvětluje Jan Rödling, mluvčí města. Společnost na dotazy Chomutovského deníku neodpověděla.

Případný prodej ale magistrát zřejmě blokovat nebude. „Pro město je důležité, aby prázdná budova ožila, nejlépe jako bytový dům, což je ve smlouvě," dodal mluvčí. „Předkupní právo na pozemek je jen pojistkou, aby tam nevzniklo něco, s čím by město nesouhlasilo."