Nové centrum, které služby nabízí zdarma a je otevřené i lidem z jiných částí Mostu a okolního venkova, je součástí boje s extrémní nezaměstnaností a sociálním vyučením. Soukromník z České Lípy chtěl mít kdysi v centru Chánova hernu s automaty.

Zdevastované nákupní středisko, kde bývala masna, potraviny, ovoce a zelenina, před osmi lety koupila od soukromníka obecně prospěšná společnost Dům romské kultury (DRK) zajišťující rekvalifikace pro nezaměstnané. Po několika neúspěšných pokusech se jí podařilo sehnat dotaci a objekt nechala za 18 milionů korun zrekonstruovat.

„Myslím si, že dílo se podařilo. Dříve to tu bylo příšerné. Byl to v podstatě jen skelet bez oken a bez kovových dílů, do kterého zatékalo," vzpomíná ředitel DRK Martin Nebesař.

Práce trvaly od srpna 2010 do prosince 2012. Realizace se protahovala kvůli komplikované dotační administrativě. Pomohlo ministerstvo práce i mostecká radnice. Obě instituce věří, že nové zázemí pro dělnické i PC kurzy a volnočasové aktivity je přínosem.

Malá knihovna na papírové čtenářské průkazky dostala knížky od velkých knihoven a lidí. „Už máme osmnáct registrovaných čtenářů," říká sociální pracovnice Veronika Vacková. Nejpůčovanější jsou pohádky. Jedna žena chodí tak často, že už má popsanou od výpůjček téměř celou průkazku. Dvacetiletý Eduard Pulko se poprvé učí vyrábět keramiku na hrnčířském kruhu. Vypadá nadšeně. „Baví mě to."
DRK zaměstnává 20 lidí, polovina je z Chánova.