Připomenout si historii severozápadního českého pohraničí budou moci návštěvníci Hotelu Sudety v Chomutově. Vzniká přeměnou současného Hotelu Bobr v Čelakovského ulici nedaleko Kamencového jezera. Pokoje budou pojmenovány po zaniklých obcích. V areálu je zároveň Bod smíření, který odhalí organizátoři na dnešním slavnostním otevření.

„Koupili jsme Hotel Bobr, což je poměrně nudná záležitost. Abychom mu vtiskli novou identitu a podtrhli, kde se nachází, přejmenujeme ho na Sudety, čímž se také pokoušíme vypořádat s pejorativním významem tohoto slova," popsal vznik nápadu Jan Kubricht, jednatel pražské společnosti Geoconsult s. r. o., která hotel vlastní. Zabývá se geodézií a kartografií.

Hotel bude zároveň památníkem zaniklých obcí v regionu. Místnosti ponesou nejen názvy obcí, ale budou obsahovat i dokumenty k nim, které se týkají historie, významu, důvodu bourání či zmizení. „Hotový máme pilotní pokoj Přísečnice, dokumentaci máme pro Radovesice, Fláje a Kopisty," uvedl Kubricht. V rekonstruovaných prostorách bude i dobový nábytek.

Obce na severu Čech zanikaly po druhé světové válce v souvislosti s vysídlením původního obyvatelstva, na Mostecku ustupovaly těžbě uhlí. Fláje nad Litvínovem zase zůstaly pod velkou vodní nádrží.

Součástí areálu hotelu je prostor věnovaný smíření. „Abychom téma odlehčili a nedělali jen památník smíření Čechů a Němců, které mladým generacím nic neříká, udělali jsme z památníku Bod smíření, kde se žena může smířit s bývalým manželem či rodiče s vysvědčením svých ratolestí. Došli jsme až k recesistickému smíření Červené karkulky s vlkem," řekl Jan Kubricht.

Sochařského ztvárnění Bodu smíření se ujal Jan Slovenčik. Na dvou betonových blocích jsou otisknuty šlápoty a mezi nimi jen bod, okolí tvoří nápis smíření.

Umělecké dílo odhalí organizátoři na slavnostním otevření Hotelu Sudety ve 14.00 hodin. Už od 10.00 hodin tam ale bude představován recesistický projekt Moře klidu s přednáškami, panelovými prezentacemi projektu, výstavou obrazů a projekcí filmů.

Návštěvníci budou moci zhlédnout dokument Zapomenutí hrdinové nebo snímek Zpátky ke kořenům. Připravena jsou divadelní vystoupení a karneval smíření.

Součástí bude program pro děti a koncerty kapel A bude hůř, Primitiv Akustik, Kočkolit, Days of Our Lives a Petra Čihoně.

Vstup je zdarma.