Někteří se tomu zasmáli, jiné to pobouřilo. Náměstek primátora Marian Bystroň pověsil ve čtvrtek z okna své kanceláře na magistrátu tibetskou vlajkou. Na oficiálním místě totiž vlát nemohla.

Byl to právě Bystroň, který navrhoval, aby se Chomutov připojil k mezinárodní akci Den pro Tibet a vlajku vyvěsil. Jenže mu to neprošlo v radě a poté ani v zastupitelstvu. Přesto vlajku vyvěsil. Jen ne na stožár před radnicí, ale do okna své kanceláře ve Zborovské ulici.

Hnutí PRO Chomutov, za které kandidoval, jeho „trucvlajku" zveřejnilo bez komentáře i na svém facebooku. „Bylo to osobní gesto, vyjádření mého názoru," řekl k tomu Chomutovskému dneíku Bystroň. Dodal, že ho mrzí, že se město k akci nepřipojilo oficiálně.

Opoziční zastupitele to pobouřilo. „Malá ukázka chápání demokracie v podání náměstka primátora Mariana Bystroně," okomentovali jeho vlajku v okně magistrátu zastupitelé Nového Severu (NS) na svém facebooku. „Přesně podle hesla: vy si odhlasujte co chcete, já si to stejně udělám po svém."

Přitom někteří ze zastupitelů NS na zastupitelstvu hlasovali „pro vlajku". David Dinda (NS) také připomněl, jak loni za stejné situace chodil primátor po úřadě v „tibetském" triku. „To mi přišlo vhodné a vtipné vyjádření osobního postoje. Ale budova magistrátu je nepochybně vnímána jako budova města. A město prostřednictvím zastupitelstva řeklo jasně, že se k akci nepřipojí."

V ostatních městech okresu proběhla akce bezproblémově. V Kadani vlajku vyvěsili z okna městské věže, v Klášterci nad Ohří na radnici. Tam se radní dokonce dopředu dohodli, že se budou k akci připojovat i v dalších letech. Jirkov vlajku letos nevyvěsil, přestože v minulosti Tibet tímto symbolickým gestem také podporoval.