Hlasovalo pro něj 21 koaličních zastupitelů, opozice ho nepodpořila. „Všechny popsané služby by zvládly současné organizace města, není třeba zakládat novou," namítal například exprimátor Jan Mareš (ČSSD).

Koalice navíc neměla návrh příliš dobře připravený. Zastupitelé ho dostali na poslední chvíli, chyběla v něm avizovaná příloha o nákladech na provoz organizace, nebylo jasné, zda prvního předsedu správní rady volí zastupitelstvo nebo až zvolení radní. Také proto trvala diskuze o založení organizace přes hodinu, než ji zastupitelé schválili.

Barevná správní rada

Re:kult Chomutov, jak se organizace jmenuje, bude mít ředitele a správní radu. Prozatímní ředitelkou bez nároku na odměnu byla jmenována zastupitelka Andrea Löblová. Ještě do konce roku by ale měla organizace v konkurzu vybrat ředitele trvalého.

Správní radu tvoří pět zastupitelů, každá strana v ní má svého zástupce. Předsedou je primátor Daniel Černý, členy jsou Ladislav Drlý (KSČM), Marek Hrabáč (ANO 2011), Jan Mareš (ČSSD) a David Dinda (Nový Sever).

Ústav, jak se podle zákona nezisková organizace nazývá, bude mít pro začátek na starosti celoroční otevření železničního depozitáře, zřízení rezidence pro umělce v kině Praha a oživení městských lázní.

První dva kroky nebudou složité. Železniční muzeum lidé vítají, plánované zázemí v bývalém kině oceňují hlavně umělci. Budova lázní ale Chomutovany už dlouho rozděluje. „Lidi neblázněte, ta budova by se měla zbourat," píše na webu Chomutovského deníku třeba Josef Šebesta. A naopak: „Je dobře, že se už něco dělá, i když bych tam nejraději měla vodu. Ale hlavně že se bourat nebude a ta budova znovu obživne," namítá zase čtenářka Marie.

Podobná diskuze nakonec proběhla i na zastupitelstvu. Opoziční Jan Mareš se netajil tím, že je zastáncem myšlenky demolice lázní a rozšíření parku. Primátor Daniel Černý se v reakci na to zase nechal slyšet, že by byla škoda unikátní stavbu bourat. I on ale připustil, že oživení bývalých lázní bude hodně záležet na případných dotacích.

Bude žít z dotací

Z těch by nakonec měla organizace hradit i svůj provoz, z městského rozpočtu teď nechce ani korunu. Její zastánci také hodně poukazovali na fakt, že neziskové organizace mají větší možnosti dosáhnout na nejrůznější dotace.

Ale kdo bude provoz Re:kultu Chomutov platit, pokud dotace jednoho dne skončí? Na to se na zasedání ptal i Martin Klouda z ČSSD. Z odpovědí vyplynulo, že město, a to ve formě dotací.

Náklady na provoz přitom nejsou přesně vyčíslené. Na příští rok se odhadují na šest milionů korun, zatím bez zásahu města. „Je to maximální hranice, peníze potřebné hlavně pro rozjezd organizace," okomentoval to primátor Černý.