Vedení Loun bude spolu s farností hledat cestu, jak opravu financovat. „Loni kraj poskytl 350 tisíc korun na opravu vnitřní části ochozu. Bohužel na další fázi nepřispěje. Budeme s panem děkanem hovořit o tom, kde by se daly potřebné prostředky najít," uvedl R. Šabata. Podle jeho slov by přicházelo v úvahu například vypsání veřejné sbírky. „Pokud by se ji rozhodl někdo zorganizovat, sám bych byl prvním, kdo by přispěl," ujistil. Nebo rozdělení prací do několika ucelených etap podle toho, kolik se podaří sehnat od dárců a sponzorů.

Chrám svatého Mikuláše obklopený domky v historickém centru města, to je typický obrázek Loun. Lounští zastupitelé na dubnovém jednání nepodpořili poskytnutí příspěvku ve výši půl milionu korun. Pro se nevyslovila dostatečná část. Kromě dalšího kvůli obavám, aby farnost skutečně sehnala druhou polovinu prostředků a práce se v průběhu třeba nezastavily.

Zatím zbytek peněz není k dispozici. Ani v případě, že by se ho podařilo sehnat, však není vyhráno. „Nejsem přesvědčen o tom, že by se i v takovém případě našla mezi zastupiteli politická shoda, abychom půlmilion uvolnili," upozornil starosta.

Někteří zastupitelé argumentují proti poskytnutí příspěvku takzvanými církevními restitucemi a také faktem, že z napjatého městského rozpočtu je nutné financovat i jiné důležité projekty pro občany. Na druhou stranu je však Chrám sv. Mikuláše národní kulturní památkou, na kterou jsou místní velmi hrdí a je jedinečným symbolem Loun. Turisty v kostele také vítají a kasírují pracovníci městského úřadu, a to na základě smlouvy s církví o provozování průvodcovské služby. Na ochoz věže v loňském roce vystoupalo 4711 lidí. Ten je však už v havarijním stavu. Trpí břidlicová střešní krytina i samotné kamenné zábradlí s kovovými prvky.