Jistě záslužné, ale ne všemi vítané a nakonec možná trochu nelogické rozhodnutí přijali v minulých dnech lounští zastupitelé. Schválili poskytnutí půl milionu korun z městské pokladny na nutnou opravu ochozu na věži kostela sv. Mikuláše. A to ať bude rekonstrukce stát, „kolik chce".

Zábradlí ochozu na věži chrámu je v havarijním stavu. „Zásluhu" na tom mají i četní nenechaví turisté, kteří míří na vyhlídkový bod v samotném centru Loun. Opravy by si podle odhadů měly vyžádat zhruba 1,1 milionu korun. Ty však vlastník, Římskokatolická církev, nemá. Pomoci by mohlo město, které na základě smlouvy provozuje průvodcovskou službu v chrámu. Návrh na příspěvek půl milionu korun přitom už jednou, letos v dubnu, neprošel hlasováním.

Konkrétní cenu určí až výběrové řízení

Tentokrát byla situace jiná, i když pro návrh se v pondělí 16. června zvedlo pouze 17 rukou z 25 přítomných zastupitelů. Na schválení to ale stačilo. Peníze městská pokladna uvolní v případě, že se děkanství podaří jinde sehnat i zbytek peněz a na základě výběrového řízení na firmu, která práce provede.

To však zatím neproběhlo a nikdo tak neví skutečnou částku, kolik bude oprava ochozu věže stát. „Co když z výběrového řízení vyjde cena třeba 600 tisíc? I v takovém případě dá město celý půlmilion?" divil se na jednání zastupitel Pavel Csonka.

Podílet se polovinou zastupitelé odmítli

Zdeněk Helšus mu dal zapravdu a navrhl, aby město omezilo příspěvek na padesát procent vysoutěžené potřebné částky, nejvýše však pět set tisíc. Tím by se radnice vyhnula situaci, kdy by její příspěvek na opravu církevní stavby z už tak napjatého městského rozpočtu činil většinu. Toto řešení se však setkalo jen s minimální podporou.

Zastánci poskytnutí peněz z rozpočtu Loun argumentovali kromě jiného faktem, že chrám sv. Mikuláše je národní kulturní památkou a že je chloubou všech místních občanů a vyhledávaným cílem turistů. Odpůrci naopak poukazovali na to, že stavba je církve, na prostředky z takzvaných církevních restitucí a také to, že pro řadu jiných investičních akcí ve městě nejsou peníze. Zastupitelé se původně obávali také toho, aby se práce nezastavily v případě, že se děkanství nepodaří sehnat zbývající částku.