Rozkopaná ornice, stavební stroje a flotila nákladních automobilů. Ty u odbočky na starou teplickou silnici nedaleko Knínic přinutily nejednoho řidiče zpomalit. Vyrůstá zde totiž technologický park Nupharo. Stejnojmenný investor jej zamýšlí jako inkubátor podnikatelů a technologií postavených na stejnosměrném proudu.

„Jeho zavedení by mohla urychlit komunita, kterou tu chceme vytvořit," uvedla Jana Ryšlinková ze společnosti s tím, že jednou by mohla díky jejich projektu vymizet potřeba dodávek běžného střídavého proudu.

Univerzita v Ústí

O podíl na aktivitách v Nupharo parku má zájem také ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně (UJEP). Spolupracuje na projektu od roku 2010, kdy podepsala se společností smlouvu.

Vědecký park• Vědecký a technologický park Nupharo vzniká u Knínic. Část parku tvoří kanceláře pro asi dvě desítky začínajících firem, část vzdělávací a kongresové prostory.
• Součástí života v areálu prý budou i rekreační aktivity, přístupné nejen uživatelům parku, ale i široké veřejnosti.
• Hlavní náplní bude vývoj technologií střídavého proudu a inkubátor podnikatelů.
• Dotace z EU činí 300 milionů korun, projekt přesáhne půl miliardy.

Jak uvedla Jana Šiková, mluvčí UJEP, během této spolupráce univerzita pomůže vytvářet strategii parku. Plánují zároveň pomáhat s uváděním výsledků projektu do běžné praxe. „Chceme se zapojit do dalšího výzkumu v regionu i do mezinárodní spolupráce."

Starosta nedaleké obce Libouchec Jiří Štěrba očekává, že v areálu zdejší lidé získají práci. Zatím prý ale nelze podle Ryšlinkové říci, kolik lidí zde najde práci. „My jich zaměstnáme málo, hlavními zaměstnavateli budou ti, kdo si prostor v parku pronajmou," vysvětlila.

Pro svůj koncept prý už společnost Nupharo získala několik strategických partnerů z řady zemí světa, jako je ABB, CISCO, E.ON a Philips. Firmy, které projeví zájem o spolupráci, mohou žádat o dotace z EU.

Podle starosty bude pro Knínické park znamenat i vyšší komfort bydlení. „Bude tam prodejna i sportoviště, kam budou mít přístup. Osobně to vidím pozitivně, lepší než tam mít louku, kterou posečou a pak to seno nechají spálit," řekl Štěrba.

Náklady na projekt přesahují půl miliardy korun, přičemž 300 milionů dotuje EU. Nupharo stavbu vědeckého parku dokončí v roce 2015. Prostory parku nabídne k pronajmutí jak zavedeným společnostem, tak ambiciózním projektům.