Dramatický filmový snímek německé televize RTL by mohl v létě vznikat v bývalém cukrovaru v Lenešicích. V těchto dnech se připravuje smlouva mezi filmaři a obcí. Pokud dojde k dohodě, měl by se tam štáb usadit na celý letošní srpen.

„Filmaři mají silný zájem, byli jsme se v areálu podívat naposledy v pondělí. Jednání ale stále probíhají. Chceme, aby převzali absolutní zodpovědnost, pokud se tam při natáčení třeba někomu něco stane," uvedl Jan András, místostarosta Lenešic. „Zatím ještě není nic definitivně dohodnuto," zdůraznil. Opatrnost je na místě, protože z někdejších cukrovarských budov zbyly už pouze ruiny. I Lenešice by ale taková spolupráce potěšila.

Připomeňte si: V bývalém cukrovaru by se měl natáčet film z války

Podle dostupných informací připravuje televize film o dvou dílech, každý s hodinovou stopáží. Dokumentace naznačuje, že by se mohl jmenovat Himmelsleiter, čili v překladu Žebřík do nebe. V hlavní roli dramatu z období 2. světové války by se měl objevit rozbombarovaný Kolín nad Rýnem, který by měl ztvárnit právě lenešický cukrovar. Samozřejmě upravený a doplněný kulisami. Příběh Německa, vstávajícího z ruin, by měl být vyprávěn prostřednictvím osudů konkrétních lidí.

Pokud si obec se štábem „plácne", měli by filmaři přijet 1. srpna. „Asi čtyřicítka lidí by stavěla kulisy, 19. srpna by pak padla první klapka. Celé natáčení by mohlo trvat tři nebo čtyři týdny. Na místě by se pohybovalo asi čtyři sta lidí včetně dvou stovek komparzistů," má přesné informace J. András. Areál cukrovaru zaujal nejen samotnými zbytky staveb, ale také tím, že je celý oplocený a štáb by tam měl na práci dostatečný klid.

Kolín nad Rýnem byl za 2. světové války z převážné části spojeneckými letouny zničen. Tamní slavná katedrála Sv. Petra však zůstala stát, a to i přes několik přímých zásahů bombami.