Ministerstvo dopravy připravilo administrativní úpravu české silniční sítě. Ta už nebude znát pojem rychlostní silnice, změní se na dálnice. Změna, která začne platit 1. ledna 2016, se dotkne také okresu Louny.

Současné rychlostní silnice R7 Praha - Chomutov a R6 Praha - Karlovy Vary se změní na dálnice D7 a D6. Změní se i označení těchto komunikací přímo v terénu, místo modrých značek budou zelené.

„Změnou zákona o pozemních komunikacích se od roku 2016 ruší kategorie rychlostních silnic, které se převádějí do kategorie dálnic se stejným režimem zpoplatnění," sdělil mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Pro řidiče se nic nemění

Pro řidiče se prakticky nic nezmění. Maximální povolená rychlost bude stejná, tedy 130 kilometrů v hodině. Shodná je i povinnost mít na zpoplatněných úsecích dálniční známku. To se okresu Louny ale netýká. Dálniční úseky D7 Bitozeves - Chomutov či D6 Lubenec - Bošov zpoplatněné pro osobní auta nejsou a ani v příštím roce se s tím nepočítá.

Rychlostní silnice a dálnice jsou zpravidla čtyřproudové komunikace směrově oddělené středovými svodidly s mimoúrovňovými křižovatkami. Liší se ale některými technickými parametry - rychlostní silnice je užší, má benevolentnější normy na stoupání nebo na poloměr zatáček.

Od ledna 2016 v Česku vzniká nová kategorie komunikací silnice pro motorová vozidla. Jedná se o čtyřproudové úseky, kde bude povolena nejvyšší rychlost 110 kilometrů v hodině. Nejbližší takové úseky jsou například Most - Bílina, Chomutov - Křímov nebo Chomutov - Most.