Třeba v Nučničkách. „Nefungujeme, je příliš vysoká voda. Potřebujeme, aby hladina klesla, protože máme zatopené betonové můstky. Zázemí ale tentokrát zůstalo suché," řekl travčický starosta Miloš Řepa.

Obdobná situace je i v Malých Žernosekách. „Máme vodu okolo budovy, proto jsme museli přerušit úklidové práce.  Opravujeme střechu a další práce nás čekají," popsal maložernosecký starosta Petr Liška. „Slibovali jsme zprovoznění přívozu co nejdřív, jenže to nejde. Je zákaz plavby, navíc jsou podmáčené břehy. Takže nejde umístit jeřáb, který by na vodu položil loď," dodal.

Právě končící vlnu povodní přečkaly „v suchu" Píšťany. Ty ani nestavěly protipovodňovou hráz. „U nás je klid, nic nehrozí, protipovodňová zeď je rozebraná," sdělila starostka Jitka Vysoká.

To v Křešicích postavili zeď a zatím ji bourat nebudou. „Nejde to. Do té doby, dokud nebudou srovnány hladiny Blatenského potoka s Labem. Zatím je rozdíl o metr," řekl křešický starosta Václav Kovařík. „Minimálně ještě dva dny bude hladina Labe klesat, od toho se vše odvíjí."

Pozitivně vidí pokles hladiny i hydrologové. „S přihlédnutím k příznivé meteorologické předpovědi srážek a již probíhajícímu snížení průtoku na středním Labi a Vltavě lze předpokládat dnes  poměrně prudší snížení hladiny až o 1 metr," sdělil Jindřich Zídek, ředitel závodu Dolní Labe. „Dále bude pokračovat pozvolný pokles hladiny v celém úseku dolního Labe."