Děčínská společnost Chart Ferox dodá v příštím
 a přespříštím roce několik obřích zásobníků na zkapalněný zemní plyn ropné společnosti Shell. Informovala o tom marketingová manažerka Chart Feroxu Monika Votápková.

Cena zásobníku o objemu milion litrů se pohybuje kolem jednoho milionu eur (25,7 milionu eur). Společnost Chart Ferox se zabývá výrobou kryogenních zařízení na skladování, dopravu a distribuci zkapalněných technických plynů a uhlovodíků, zejména zkapalněného zemního plynu. Tato zařízení se využívají ve strojírenství, potravinářství, zdravotnictví či dopravě.

Podle Votápkové je firma 
v současnosti jediným provozem na světě, kde se vyrábějí zásobníky o skladovací kapacitě milion litrů. Dva takové firma vyrobila poprvé v roce 2011 pro norský multifunkční skladovací terminál na zkapalněný zemní plyn, další dva, určené pro uskladnění kapalného kyslíku a dusíku, společnost před nedávnem po Labi vypravila k zákazníkovi ve Finsku.

Podrobnosti zatím nesděleny

„Momentálně dochází k tomu, že i velké ropné společnosti, jako je Shell a Gazprom, se začínají orientovat
i na ekologická paliva s nízkým emisním dopadem," uvedla Votápková.

Trh se zkapalněným zemním plynem (LNG) podle ní velmi rychle roste a v následujících letech významně vzroste poptávka po LNG kryogenních zásobnících pro lodní a automobilový průmysl, kde se zemního plynu využívá jako ekologického a ekonomicky výhodného paliva.

„Díky nejlepším technickým parametrům v nadstandardních objemech získala firma jako jednu ze zakázek do budoucna výrobu několika zásobníků pro firmu Shell. Firma je bude dodávat v průběhu příštího roku až do horizontu roku 2015," uvedla Votápková.

Podrobnosti k zakázce zatím nechtěla sdělit, protože termíny a detaily smluv se stále upřesňují. První transport obřího tanku pro Shell je plánován na polovinu příštího roku.

Vytížen do roku 2015

„Věříme, že s tímto partnerem uzavřeme dlouhodobou spolupráci do budoucna. Vše je ale momentálně v jednání na celosvětové úrovni, jsme vázáni mlčenlivostí, dokud neuzavřeme se zákazníkem pevné kontrakty," uvedla.

Chart Ferox se stále více zaměřuje právě na výrobu zkapalněného zemního plynu. Firma je součástí nadnárodní společnosti Chart Industries, Inc., která má pobočky v USA, Číně, Austrálii, Británii a Německu. V děčínské pobočce pracuje více než 500 lidí. Téměř 100 procent její produkce se vyváží, a to do Evropy, Afriky a na Blízký Východ. Loňský obrat Chart Feroxu činil podle Votápkové zhruba 70 milionů eur.

„I když česká ekonomika posiluje jen velmi zvolna, my pozorujeme na zahraničních trzích zvýšenou poptávku, která je způsobená hlavně zájmem o ekologické palivo 
– zkapalněný zemní plyn. Předpokládáme, že tento rok určitě překročíme plán objednávek. Vidíme ale, že trh se zvedá a navyšuje se nám zakázková náplň do budoucího období," řekla manažerka.

Závod je v oblasti velkoobjemových zásobníků podle ní plně vytížen do prvního čtvrtletí roku 2015.