Spousty Trabantů, Fabií, Felicií nebo skvosty jako je Praga 500 z roku 1926 či jen o pět let mladší Harley Davidson. Tak vypadá vozový park lidí na Děčínsku, kde celkem jezdí přes 85 tisíc automobilů a motorek.

Nejčastěji mají lidé z okresu Děčín ve svých garážích Škodu Fabii. Těch jezdí na Děčínsku 4274. Přibližně o pětistovku méně jezdí Octavií. Tyto dva typy vozidel se výrazně zasluhují o to, že je průměrné stáří vozidel na Děčínsku ještě vyšší. Průměrné stáří Fábií je sedm let, Octávií pak deset.

Přesně do kolonky průměrných vozidel zapadá Škoda Felicia. Těch jezdí na Děčínsku přibližně 3200 a je jim podle tabulek registru patnáct let.
Výrazně pod věkovým průměrem je podle Centrálního registru vozidel na čtvrtém místě legendární Jawa 50, jejíž průměrné stáří je téměř 44 let.

Poměrně oblíbené jsou vozy vyrobené v dobách před rokem 1989, kterých po silnicích na Děčínsku jezdí desítky tisíc.

Nejpopulárnějším autem z dob socialismu je kromě Jawy Favorit. Těch je doposud registrováno více než dva tisíce. Oblíbené jsou také Škoda 120 či 105. Právě tato vozidla se vzhledem ke svému věku podepisují na nelichotivé první příčce Děčínska ve statistice průměrného stáří vozidel.

„Na Děčínsku jezdí kromě předrevolučních Škodovek hodně také Trabantů nebo Simsonů. Tedy vozidel vyráběných v tehdejší Německé demokratické republice. A opomenout nelze ani Wartburgy,” říká Robert Šindler z ministerstva dopravy.

Trabantů jezdí i dvacet let po ukončení jejich výroby na Děčínsku více než pět stovek. Přitom v celé republice jejich počty dosahují lehce nad 24 tisíc. Přibližně tři stovky východoněmeckých korábů Wartburg pak doposud brázdí silnice na Děčínsku.

Zajímavostí například je, že na Děčínsku není podle Centrálního registru vozidel registrována žádná motorka značky Böhmerland, které se před druhou světovou válkou vyráběly na Šluknovsku.

„Někdy se může stát, že se v registru, který eviduje v okrese Děčín téměř devět set značek, najde nějaká chyba. Tu ale my na ministerstvu nemůžeme upravit. Do registrů totiž nesmíme zasahovat. A tak je možné pouze upozornit příslušné úředníky, aby vše uvedli do pořádku,” doplnil Šindler.

Kromě skvostů zmíněných v úvodu jezdí na Děčínsku také několik vozidel pro Evropany zcela neznámých značek. Ve statistikách najdeme i nádherné kousky jako je Jordan, Aston nebo Williams. A například vozů značky Porsche je registrováno šestnáct.