Pořádně studený pot vyrazil na čelech zástupců města Louny a historiků při slavnostním odhalení nových pamětních desek třem významným rodákům a letcům britské RAF. To se konalo ve středu 16. září na Mírovém náměstí za nemalého zájmu občanů. Pěkné bronzové desky připomínají odvahu Bohuslava Kimličky, Miroslava Vilda a Jaroslava Skutila.

Znalci však okamžitě upozornili na nesrovnalost, respektive chybu, u desky věnované B. Kimličkovi. Ten byl členem 310. československé perutě RAF, která byla ovšem stíhací, nikoliv bombardovací, jak je uvedeno na desce a správě u divizí dvou dalších kolegů.

Chyba je na straně zhotovitele

„Okamžitě jsme prověřili naše podklady, které jsme poslali výrobci, zda chyba vzešla od nás. Naštěstí se ukázalo, že nikoliv. Rozhodně ale nejde o nějakou tragédii, tato věc se dá snadno do pořádku. Chybovat je lidské," komentoval situaci Radovan Šabata, starosta Loun. Jaroslav Tošner, jeden z duchovních otců myšlenky na připomenutí letců, tlumočil omluvu slévárny. „Za čtyřicetiletou praxi se jim prý podobná věc nestala a velmi se omlouvají," uvedl. „Na nové desce už se samozřejmě pracuje," dodal s tím, že desky si sice před ceremoniálem krátce prohlíželi, špatného údaje si ale nikdo nevšiml.

Výroba zabere zhruba tři týdny. To zákonitě naruší plány na instalaci desek na rodné domy mužů v Jablonského a Jeronýmově ulici. Mělo k ní dojít zítra, v sobotu 19. září. „Nyní s instalací počítáme na začátku října. V ideálním případě snad 1. října, v den výročí smrti J. Skutila," upřesnil R. Šabata. B. Kimlička a M. Vild by se právě letos v září dožili shodně rovné stovky, J. Skutil dokonce 105 let.

Fotogalerii a krátké video z odhalení desek najdete zde!

Nové pamětní desky, které budou už za pár dnů instalovány na rodné domy letců.

Pamětní deska B. Kimličkovi s chybou. 310. peruť byla stíhací, nikoliv bombardovací.  foto: Deník/Zdeněk Plachý