Část desek byla u kostelní zdi již vztyčena v minulých dnech. Jedná se o desky pomníku obětem první světové války z Děčína, který stál v parčíku na ulici 28. října.

„Tam byl velký pomník, na kterém byly v půlkruhu desky se jmény padlých z Děčína. Po válce se řada takových pomníků likvidovala. Desky skončily na hřbitově na Škrabkách vedle obřadní síně pohozené na zemi, zarostlé trávou a mechem," popisuje osud zbytků velkého děčínského pomníku ředitel Oblastního muzea Děčín Milan Rosenkranc.

Do současnosti se ale nedochovaly všechny desky, jedna během let zmizela.

Na znovuvztyčení desek se jmény spolupracuje oblastní muzeum, Děčínsko – podmokelská vlastivědná společnost a děčínský magistrát. Společně se podařilo sehnat peníze nejen na zrestaurování desek, ale také na jejich převoz.

Mnohem zajímavější příběh skrývají ale drobné kamenné desky se jmény padlých z prusko-rakouské války. Pomník uctívající jejich památku stál až do května 1945 vedle kostela svatého Václava a Blažeje, přibližně v místě dnešní kašny.

„Při náletu 8. května v blízkosti vybuchla bomba a pomník byl těžce poškozen, navíc jedna deska ze tří byla rozbitá. Zbývající dvě desky byly ukryty v sakristii kostela," říká Milan Rosenkranc.

Tam byly uložené až do letošního jara, kdy byly převezeny do muzea k zrestaurování.

„Desky byly zaprášené, špinavé. Některé měly i rozsáhlé fleky od dehtu nebo něčeho podobného. To se muselo mechanicky odstranit. Následně bylo nutné obnovit zlacení písma. Oživujeme to barvou. Samozřejmě tam nedáváme plátkové zlato, to by pro nás bylo finančně neúnosné. Písmenko po písmenku se to musí oživit," popisuje postup obnovy kamenů restaurátor Martin Brýda.

Na menším pomníku, na rozdíl od toho z první světové války, byly uvedeny oběti z více obcí na Děčínsku. Tato válka měla totiž výrazně méně obětí, než ta odehrávající se o padesát let později. Je tam tak možné najít zemřelé nejen z Děčína, ale i z České Kamenice, Labské Stráně, Velké Bukoviny nebo Jílového.

Přestože budou desky na svém místě mnohem dříve, slavnostní znovuodhalení je naplánováno na 25. července.

„Po svaté Anně byla vyhlášena první světová válka, proto to chceme vztáhnout k tomuto datu. Účast přislíbili také lidé ze sdružení zabývajících se rakousko-uherskou armádou, ti by měli dorazit i v dobových uniformách," dodává ředitel děčínského muzea.

Podobný osud potkal v Děčíně a jeho okolí více pomníků padlých vojáků. Pravděpodobně ten nejznámější se nachází v centru Podmokel nedaleko magistrátu. Ten by se ale měl v nejbližší době dočkat obnovy.

Děčínu se totiž podařilo sehnat dotaci na jeho opravu. Na pomník znovu budou vytesána jména několika stovek padlých, která byla po druhé světové válce otlučena. Vrátit by se na pomník měly také hlavy padlých vojáků, které byly po válce uraženy.