U sporáku za výdejním okénkem to voní. Michal Vitásek smaží cibulku. Chystá boloňskou omáčku na špagety. Místo masa sýr. Každá koruna je dobrá. Jeho týmová partnerka Vilma Mládková půlí červené hrozny. Ozdobí předkrm, bílé pečivo s domácí drožďovou pomazánkou. Odvážný výběr. Co tomu asi řekne porota?

„Je dobrá," ochutnává Michal. „No vidiš, tohle můžem dělat vždycky," podotkne Vilma. Je natáčená amatérskou kamerou. I když už hrála v opravdovém filmu, je trochu nervózní. Pak se ale převlékne do slavnostního a s kolegou zve ke stolu postupně sedm konkurenčních kuchařů.

„Dobrý den, vítám vás v Prostřeno, zaujměte, prosím, místa, jak je libo," opakuje Michal a potřásá rivalům rukou. Po přípitku pivem sál ztichne. Někteří jí drožďovou pomazánku poprvé. „Je to móc, móc, móc dobrý," hlásí na kameru Martina Vrabcová. Všem se uleví. Většina předkrm chválí, někteří ne, ale taktně dodávají, že droždí nemusí. Michal chápavě přikyvuje.

„K soutěži patří i takzvané šmejdění po pokojích, podobně jako v televizi. Naše klienty to motivuje k většímu pořádku." Iveta Hradecká, Energie Meziboří

S neobvyklou akcí inspirovanou pořadem Prostřeno na TV Prima začali v obecně prospěšné společnosti Energie v Meziboří v pondělí a skončili v pátek. Do soutěžního vaření a stolování se zapojilo celkem devět klientů s handicapem. Většina v objektu bydlí v chráněných bytech, ostatní docházejí ze svých rodin.

„Samozřejmě všem radíme a pomáháme. Byli jsme společně i nakupovat potraviny v Litvínově. Vše také dokumentujeme, aby se z výsledků své práce mohli stále těšit," říká Iveta Hradecká, vedoucí aktivizační dílny. S kolegyní Andreou Balínovou vymýšlejí různé aktivity pro volný čas klientů, aby se handicapované cítili dobře a nenudili se. Prosadit do programu Prostřeno bylo snadné, protože všichni rádi sledují televizi. Čtyři dvojice a jeden jednotlivec se zapojili s chutí.

Co den, to jiné menu a jiný stůl v režii vybraného týmu. V bodovaném klání vznikly například šopský salát, bramboráky, dvoubarevný puding s piškoty či ovocný dezert se šlehačkou posypaný strouhanou čokoládou.

K soutěži patří i „obávané" návštěvy pokojů. Klienti tak vidí, jak žijí jejich sousedé.

Posláním Energie, která patří k nejuznávanějším společnostem svého druhu v regionu, je poskytovat obecně prospěšné služby dlouhodobě duševně nemocným a zdravotně postiženým lidem. Podporuje jejich integraci do běžného života zdravé společnosti, posiluje jejich samostatnost a také je sama zaměstnává.