V Chomutově v pátek pokřtili kotel a novou odsiřovací jednotku, díky nimž je nyní Teplárna Actherm ekologičtější. Chomutované poznají změnu na první pohled. Z komína teplárny na Moráni už totiž nestoupá žlutý kouř jako v minulosti, ale bílá pára. „Ta obsahuje čtyřicetinásobně méně škodlivin, než tomu bylo před investicí," pochlubil se majitel akciové společnosti Actherm holding Daniel Zeman.

Kotel jako panelák KOTEL ROSŤA. Vypadá to, jako by šlo o průřez celým podnikem. Ve skutečnosti jde o kaskádu několika kotlů, které tvoří jednu jedinou sestavu o výšce osmipatrového domu.

Unikátní rekonstrukce spalovacích kotlů probíhala za plného provozu a trvala čtrnáct měsíců. Díky ní může teplárna nově spalovat i méně kvalitní „sirnaté" uhlí a přesto splňuje přísnější emisní limity platné od 1. ledna.

Koupě kotle a změna technologie stála 356 milionů korun. Samotný kotel je obrovský - se svou výškou 24 metrů by zabral osm pater paneláku. Tvořen je v několika podlažích celou kaskádou kotlů, které dohromady dávají jeden celek (na snímku vpravo).

K3? Raději Rosťa

Při pátečním křtu, kterého se zúčastnil primátor Chomutova Daniel Černý, náměstek životního prostředí a ředitel Státního fondu životního prostředí, kotel dostal lepší jméno, než K3, s jakým ho do světa vyslal výrobce. Jmenuje se Rosťa. „Je to na počest dlouholetého vedoucího teplárny Rostislava Tamchiny, který byl dobrou duší teplárny a nyní odchází do důchodu," vysvětlil ředitel společnosti Actherm Jan Nechvátal.

Cena za teplo neporoste

Křtem bylo symbolicky završeno desetileté intenzivní investování Acthermu do zařízení tak, aby bylo modernější a víc ekologické. Jeho objem za tu dobu překročil částku 1 045 000 000 Kč. Tyto investice přinesly snížení emisí oxidů síry o 90 procent, emisí dusíku od 59 procent a emisí pevných částic o 72 procent ve srovnání s rokem 1998, kdy společnost teplárnu získala. Podle majitele Daniela Zemana nebudou kvůli investicím zvýšeny ceny za teplo.

Chomutovská teplárna dodává teplo dvaceti tisícům domácností a společností.