Výsledek je v nedohlednu. Dalších deset let už asi náš dům nevydrží," postěžovala si Petra Pazderová, která mívá ve sklepě i metr a půl vody. „Najali jsme si právníka a obrátíme se na soud."

Romana Macová, mluvčí města Ústí nad Labem, popsala aktuální stav problému s tím, že ústecký odbor životního prostředí předal podnět, týkající se staré vaňovské drenáže, Krajskému úřadu Ústeckého kraje 24. dubna. „Další řízení je v kompetenci krajského úřadu."

Ústecká mluvčí také upozornila, že silnice I/30 není v majetku města, ale Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), jež by jako vlastník mělo zajistit odvodnění na Pražské ulici.

Co se nové vaňovské drenáže týká, magistrát Ústí prý zjistil, že byla součástí výstavby zdymadla Střekov. „Za stát tehdy jednal Fond pro kanalizování řek Vltavy a Labe, zastoupený Státní poříční správou," dodala Macová s tím, že v pozemkových knihách a Národním archivu budou pátrat po jednoznačném vlastníku této drenáže.

Krajský odbor dopravy a silničního hospodářství vyzval 29. dubna ŘSD, aby odvodnění silnice I/30 v Pražské ulici prověřilo a o výsledku do 31. května úřad informovalo. To podle Magdaleny Hanáčkové z kanceláře hejtmana už ale návrh řešení má. „ŘSD má dle nám poskytnutých informací zpracovaný projekt, který předložili na jednání 13. května SčVK."

Kdyby SčVK na návrh kývly, ŘSD by úpravy provedlo již v létě s využitím dopravních omezení na silnici I/30 během rekonstrukce křižovatky pod Větruší. Plán navrhuje situaci vyřešit napojením dvou kanálových vpustí do splaškové kanalizace SčVK, ty ale na návrh ŘSD nepřistoupily.

„Současná kapacita čerpací stanice odpadních vod Vaňov je vyčerpána a nelze tedy dovolit další připojování z kapacitních důvodů," vysvětlila k tomu Iveta Kardanová, mluvčí SčVK. „Kdybychom to dovolili, vystavovali bychom se nebezpečí zatopení objektů ve větším rozsahu než jen dvou."

ŘSD se k situaci i přes urgence nevyjádřilo.