Policisté, hasiči i záchranáři na ta místa zajíždějí velmi, velmi často. Jsou nebezpečná, nepomáhají ani nejrůznější bezpečnostní prvky, řidiči tam často zbytečně hazardují. Odbočka na Smolnici na silnici na Prahu, vlastně celá nedostavěná D7, nebo zatáčka nad Pšovem… Představují se vám nejnebezpečnější místa na cestách okresu Louny.

Vůbec nejnebezpečnějším úsekem v regionu je podle odborníků odbočka na Smolnici na silnici I/7 na Prahu. „Prakticky každý týden tam máme vážnou nehodu. Někdo chce ve velkém provozu odbočit, přibrzdí a jiný řidič nedobrzdí, zezadu do něj vrazí, navíc ho někdy odhodí do protisměru. Jsou to velmi ošklivé čelní střety," popisuje situaci Jiří Král, šéf dopravní policie v okrese Louny.

Opatření moc nepomáhají

Policisté už na místě provedli řadu bezpečnostních opatření, například zvýraznili značení, ta ale moc nepomáhají. Řidiči na místě jezdí rychle, někteří riskují, nebezpečně předjíždějí. „Definitivně se to vyřeší až dostavbou D7 na čtyřpruh, nebude tam pak docházet k takovýmto kolizím. Snad k ní dojde co nejdříve," pokračuje Král.

„Často řidiči nyní riskují také na úsecích, kde přechází čtyřpruh na dvoupruh, jsou rozjetí a v různých zúženích a omezeních," varuje Král.

Ona prakticky celá nedostavěná část silnice z Lounska na Prahu, tedy od Bitozevsi až ke Slanému, je úsekem, kde dochází k velkému počtu dopravních nehod. Podle expertů je nebezpečná. „Největším problémem regionu, pokud se bavíme o bezpečnosti na silnicích, jsou jednoznačně nedostavěné rychlostní silnice. Jsou velmi přetížené, už dlouho kapacitně vůbec nedostačují, dochází tam často k tragickým nehodám. A právě sedmička nás trápí nejvíce," říká šéf lounské dopravky. Je přesvědčený, že až se dostaví, že počty mrtvých výrazně klesnou.

Každý kilometr má úmrtí

Nejen on, ale i další odborníci už nedostavěnou D7 označují za „silnici smrti". „Za ta léta došlo prakticky na každém kilometru k tragickému úmrtí. Dostavba by obrovsky pomohla, provoz je tam velký. Mimoúrovňová křížení, čtyři pruhy, směrové rozdělení svodidly, to vše pomáhá, nedochází tam potom k fatálním čelním střetům," pokračuje Král.

Jenže, kdy k dostavbě skutečně dojde? Už tolikrát byla odkládána… Letos se má začít stavět úsek u Bitozevsi, pokračovat se má obchvatem Loun a Panenského Týnce v příštím roce. Všichni řidiči, kteří tamtudy jezdí, doufají, že se opravdu bude v dostavbě pokračovat. Kompletně má být D7 hotova nejdříve až v roce 2023…

Pozor u Pšova

A co další nebezpečná místa v okrese Louny? Velmi mnoho nehod je také na silnici I/27 v zatáčce nad obcí Pšov na Podbořansku. Nedávno ji dokonce jeden z průzkumů označil za nejvíce nehodové místo v republice. Auto mimo silnici je tam prakticky každý týden. Na poli, v příkopu… Na svodidlech je už dokonce i reklama na odtahové služby. Naštěstí tam ale nedochází ke smrtelným nehodám. „Je to velmi ostrá zatáčka, která je nešťastně řešená. Následuje po dlouhých rovných úsecích, je nepříjemně klopená a úhel je velký," popisuje zatáčku Jiří Král.

Karambolů je tam opravdu dost, policie také tam provedla mnoho opatření, také ale ne moc úspěšných. Je tam mnoho reflexních zpomalovacích značek, psychologických brzd, ale… „Někteří řidiči se stejně nechají zlákat, jedou rychle a pak situaci nezvládnou. Pomohla by svodidla v celé zatáčce, jenže v nebezpečném místě nejdou instalovat, je tam totiž napojení na další účelovou komunikaci," vysvětluje Jiří Král, vedoucí dopravní policie. A tak by opět mohla pomoci dostavba, tentokrát obchvatu Pšova. Je do budoucna plánovaný… Jenže velmi pravděpodobně přijde na řadu ještě později, než u D7.

A další nebezpečná místa? Ostré zatáčky a také nedostavěná D6. „Často řešíme havárie také v ostrých zatáčkách u Žiželic nebo u Velemyšlevsi, tam se ale už nyní staví přemostění. Také silnice z Podbořanska na Prahu a na Karlovy Vary je velmi přetížená, jezdí tam mnoho kamionů. Už neodpovídá současným potřebám, jsou tam vyjeté koleje, zvlněné povrchy, její dostavba by také hodně pomohla bezpečnosti na silnicích v regionu," dodal J. Král.