Autobusy na plyn

Zajímavostí je, že čtyři z poptávaných autobusů budou jezdit na stlačený zemní plyn (CNG). „Vzhledem k záměru vybudovat plnicí stanici zemního plynu zároveň poptáváme první várku autobusů s pohonem CNG," potvrdil generální ředitel dopravního podniku Jiří Melničuk. Autobusy budou jezdit v síti městské hromadné dopravy po Chomutově a Jirkově.

Dalších osm autobusů bude většinou nízkopodlažních a různé délky. Orientační cena uvedená v zadávací dokumentaci k vypsané veřejné zakázce je 51,2 milionu korun.

Nahradí jednou trolejbusy?

O autobusech na plyn se v Chomutově mluví už dlouho. A není vyloučeno, že v budoucnu nahradí trolejbusy. Zatím to sice nikdo neřekl přímo, ale všechno tomu nasvědčuje.

Už před dvěma lety náměstek primátora Jan Řehák mluvil o potřebné analýze ohledně přechodu na CNG autobusy. A myšlenku tehdy v rozhovoru pro Chomutovský deník připustil i generální ředitel Melničuk. „Je na čase zvážit i jiné alternativy, které se nám teď honí hlavou a které se nabízí například přechod k CNG (zemní plyn)," uvedl tehdy.

Bylo to poté, co Chomutov nezískal dotaci na modernizaci MHD. Za ní chtěl mimo jiné pořídit devět nových trolejbusů a zrekonstruovat hlavní trolejbusovou trať.

A napovídá tomu i fakt, že dopravní podnik chce kromě autobusů postavit také plnicí stanici zemního plynu. Ta by se pro větší počet vozů jistě vyplatila.