19:15

Dusno, pot, únava. A plno lidí. Taková je situace v náhradní autobusové dopravě Most-Litvínov. Linka č. 4 projíždí policejní uzávěrou u chemičky, což řadu lidí překvapuje a zastavuje u otočky tramvaje poblíž hlavní brány do závodu. Pak se autobus vrací zpět na kruhák u benzinky a míří přes Horní Jiřetín do Litvínova. Totéž se děje v opačném směru.

Spoj Most - Litvínov.

Spoj Most - Litvínov.

Foto: Deník/Monika Gordíková

18: 48

Hasiči nadále zkrápí a chladí zařízení v chemičce. Situaci mají pod kontrolou. "Stále probíhá monitoring ovzduší. Ve vzduchu nebyly detekovány žádné škodlivé látky," informovala mostecká radnice.

18:36

Nová tisková zpráva dopravního podniku:

Z důvodu havárie v chemických závodech v Záluží jsou dočasně mimo provoz tramvajové linky č. 1, 3 a částečně linka č. 4.

Pro tramvajový provoz v sobotu 15. 8. 2015 a v neděli 16. 8. 2015 proto platí následující:

Provoz na linkách č. 1 a 3 je zrušen bez náhrady.

Tramvajová linka č. 2 v Mostě je v provozu bez omezení podle platných jízdních řádů.

Od zahájení provozu dne 15. 8. 2015 vyjedou autobusy náhradní dopravy za tramvaje linky č. 4 podle výlukového jízdního řádu. Spojení mezi Mostem a Litvínovem je zajištěno celodenně v intervalech cca 30 minut. Náhradní autobusová doprava obsluhuje všechny zastávky v Mostě od zastávky Most, Dopravní podnik až po zastávku Záluží, Chemopetrol a dále všechny zastávky v Litvínově od zastávky Litvínov, Citadela až po zastávku Litvínov, Nádraží (s výjimkou zastávky Litvínov, u dílen).

Ostatní zastávky na trase linky č. 4 není možné vzhledem k mimořádné situaci obsluhovat.

V případě, že bude příslušnými orgány rozhodnuto o možnosti obnovení provozu skrz chemické závody v Záluží, bude tramvajový provoz obnoven operativně v průběhu dne. Cestující se mohou informovat na telefonních číslech 476 702 269 a 476 752 979.

UPOZORŇUJEME CESTUJÍCÍ, ŽE SE SITUACE MŮŽE KDYKOLI NEPŘEDVÍDATELNĚ ZMĚNIT.

16:33

Pravděpodobně celý víkend budou hasiči zasahovat u požáru propylenové jednotky. Situace se výrazně zklidnila, na místě zůstávají čtyři jednotky hasičů, řekl jejich mluvčí Lukáš Marvan s tím, že hasiči nechávají dohořet zbytky látek. „Všechna místa až na jedno jsou uhašená. Je tam normální teplota. Na posledním místě dohořívají zbytkové látky, tam je stále prováděno chlazení. Jsou na to nasazeny čtyři jednotky," řekl Marvan. Další jednotky mají hasiči v záloze. „Každé dvě hodiny probíhá vizuální kontrola zařízení a proměřují se teploty. Takto to bude zřejmě vypadat několik dnů, odhadujeme celý víkend. Záležet bude na vývoji situace," doplnil Marvan.

15:21

DĚTI U CHEMIČKY… Autobus číslo 4, v němž byly i děti, přijel až k otočce tramvaje u hlavní brány závodu, kam většina aut ještě nemůže. Podle policie může náhradní autobusová doprava projíždět uzávěrou u benzinky a zaměstnance chemičky vysadit u závodu. Ti, co závod opouštějí, mohou nastoupit. Lidé, kteří využívají autobus pouze k tranzitní přepravě mezi Mostem a Litvínovem, by neměli ve stále střežené zóně u chemičky vystupovat.

Odpolední situace u chemičky.

Odpolední situace u chemičky.

Odpolední situace u chemičky.

Foto: Deník/Martin Vokurka

Odpolední situace u chemičky.

Foto: Deník/Edvard D. Beneš

A další fotky z odpolední situace u chemičky. Je tam nezvyklé ticho. Tramvaje nejezdí, výroba stojí.

Odpolední situace u chemičky.

Odpolední situace u chemičky.

Odpolední situace u chemičky.

Foto: Deník/Martin Vokurka

14:49

Dnešní vydání tištěného Mosteckého deníku s rozšířeným zpravodajstvím o havárii.

Mostecký deník, páteční vydání.

14:11

"Technicky není možné tam dostat nic jiného, než přednastavené zvuky. Sirény nejsou obecní rozhlas," reagoval mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan na slova starostky Litvínova Kamily Bláhové, podle které se vedení města snažilo občany informovat prostřednictvím tlampačů sirén integrovaného záchranného systému. 

13:32

Hořet v kontrolovaném ohnisku může ještě několik dní, než se zbylý propylen spálí.

Požárem se bude zabývat i Bezpečnostní rada Ústeckého kraje. "Míru zavinění nebo případné nedbalosti nyní prošetřují kompetentní orgány, vyhodnocením se pak budeme zabývat na bezpečnostní radě kraje. Pokud se nějaké pochybení za strany vlastníka polypropylenové jednotky prokáže, zaujmeme k tomu samozřejmě nekompromisní stanovisko," napsal v prohlášení hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

13:22

V areálu továrny jsou jen zaměstnanci, kteří zabezpečují udržovací provoz. Rafinérie běží na minimální režim. 

13:01

Město Litvínov ruší informační linku k havarijní situaci 476 767 612. Ostatní informační linky 778 753 350 a 778 753 351 jsou Vám nadále plně k dispozici

12.49

Část silnice I/27 Most - Litvínov byla otevřena pro běžnou dopravu. Mosteckému deníku to řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Řidiči mohou používat trasu Most - Horní Jiřetín - Litvínov a zpět, protože se zprovoznil kruhák u benzinky vedle chemičky. V provozu je už také spojení Horní Jiřetín - Komořany - Most. Centrální část silnice Most - Litvínov, která vede průmyslovou zónou, kde se stala havárie, je stále zavřená.

11:57
Lidé smekají před nasazením hasičů, kteří již druhý den zasahují ve vedru u chemičky. Toto je výběr pochval, které lidé napsali na facebook Mosteckého deníku:
Hasiči jsou nej, zaslouží si obrovské dík a respekt, držte se!
Obdivuji je!
Děkuji kluci a držte se!

Musíme poděkovat všem hasičům, kteří nás zachránili před dalšími výbuchy. A obětovali kvůli nám životy.
Hasiči děkujeme. Jdou do všeho se 100% nasazením, zaslouží si naše největší dik a úctu.
Děkuju hasičům. Bylo to hrozné.

Hasičům patří velký dík a klobouk dolů před jejich vyčerpávající prací, není to legrace a jsou to také lidi od rodin. Velký dík všem!!!
Velice děkuji i za moje děti!
A těmhle borcům platy nepřidaj!
Klobouk dolů a velké díky všem z IZS!
Respekt, pánové!!!!
Nikdo na vás nemá díky.
Já tedy před hasičema taky smekám!!!!
Moc děkujeme za záchranu…

11:19

"Vzhledem k tomu, že je situace již dlouhodobě pod kontrolou, uvažuje se o snížení bezpečnostních opatření. Krizový štáb na svém zasedání ve 12 hodin rozhodne, zda se pro veřejnost otevře silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem," řekl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. V objektu nadále zůstává jeden požár menšího rozsahu na potrubí, které právě vede k fléře, kde se řízeně spaluje ten zbylý plyn. Tam to hasiči kontrolují. Nebezpečí havárie na potrubí ethylenovodu nehrozí.

11:05

„Chtěli jsme občany informovat prostřednictvím sirén integrovaného záchranného systému, ale z technických důvodů to nebylo možné. Jsou tam nahrány výzvy k určitým situacím, ale žádná neodpovídala té včerejší. Žádali jsme operační středisko hasičů, abychom mohli informovat občany a hlásili do sirén aktuální informace, ale nebylo to umožněno. Budu se ptát, jak je to možné," sdělila před malou chvílí ve vysílání České televize starostka Litvínova Kamila Bláhová.

„Využili jsme tedy městské policie. Strážníci třikrát za den objížděli město a hlásili do tlampačů aktuality. Proto je možné, že se k některým občanům informace dostaly později," uvedla Bláhová v telefonickém rozhovoru pro Mostecký deník.

11:04

Zaměstnanci Chemparku, kteří po včerejší evakuaci byli nuceni zanechat svá vozidla na parkovišti u Paracelsu si mohou vyzvednout svá vozidla.

Příjezd a odjezd je možný ze směru od Litvínova.

11:02

Hasiči budou v areálu Unipetrolu ještě několik dní. V současné době nechávají dohořet propylen. Jsou tam čtyři jednotky. 

11:00

Popeláři vyvážejí odpadky z Mostu bez omezení. Policie je pouští do uzavřené zóny, aby mohli odpad dovézt na skládku Celio, kam se odbočuje ze silnice Most-Litvínov. Mostecké technické služby měly pro případ krajní nouze připraveno i alternativní řešení, aby svoz odpadu zajistily. 

10:27

Velká sobotní pouť v Horním Jiřetíně bude. Mosteckému deníku to řekl místostarosta Branko Glavica. Horní Jiřetín je nyní od Mostu na nejkratší trase odříznut, protože jiřetínská silnice k chemičce je zavřená. Hasiči na ní mají natažené hadice s vodou. Pokud se dnes doprava nevrátí do normálu, počet návštěvníků pouti bude zřejmě nižší, než se původně očekávalo. Lidé z Mostu a okolí by totiž museli jet do Jiřetína velkou oklikou přes Braňany a Litvínov. "To některé z nich může od návštěvy odradit," řekl Glavica.

10:05

Policie počítá i s variantou, že silnici Most - Litvínov dnes ještě neotevře. Podmínkou obnovení silničního provozu je definitivní vyhoření chemické látky v místě požáru. Mosteckému deníku to řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková. V okolí chemičky je celkem šest dopravních uzávěr, které hlídají policisté.

Policejní uzávěra na silnici u Komořan. Hlídky pouštějí zaměstnance okolních firem.

Situace u Komořan. Do uzavřeného sektoru mohou jen vozidla záchranářů a povolaní zaměstnanci místních firem. Foto: Deník/Martin Vokurka

9:41

Mezi Mostem a Litvínovem stále jezdí místo tramvají náhradní autobusy. Musí jet přes Braňany. Havárie je mezi lidmi stále tématem dne. Cestující, se kterými Mostecký deník hovořil, chválí hasiče a vyslovují jim na dálku obdiv a velký dík.

Náhradní autobusová doprava Most-Litvínov

Situace u mosteckého Prioru. Foto: Deník/Martin Vokurka

9:01

Zaměstnanci Chemparku, kteří po včerejší evakuaci byli nuceni zanechat svá vozidla na parkovištích Severní svah a u administrativní budovy Unipetrolu, si mohou vyzvednout svá vozidla. V případě parkoviště Severní svah je nutné dodržet příjezd a odjezd ze směru od Litvínova, v případě parkoviště u budovy AB příjezd a odjezd ze směru od Mostu. Parkoviště u Paracelsusu zůstává uzavřeno.

Úsek mezi Petrochemií a administrativní budovou je stále zcela uzavřen.

Pro přístup do prostoru parkovišť je nutné předložit průkaz zaměstnance a dbát pokynů Policie ČR a městské policie.
Dopravní situace bude aktualizována.

8:34

V tuto chvíli probíhá schůzka hasičů a vedení Unipetrolu. Hasiči nyní nechávají dohořet zbytky látek. Jedno ohnisko již bylo zlikvidováno. Situace se zklidňuje a akutní nebezpečí nehrozí. Stále však platí nejvyšší stupeň poplachu. Na krizovém štábu se řeší také obnovení dopravy.

Jaké škody požár způsobil, Unipetrol zatím netuší. Až po definitivním uhašení místo prohlédnou experti. "Předpokládáme, že odhad budeme mít na začátku příštího týdne," dodal Duda.

8:23

Občané mohou stále využívat infolinky k havarijní situaci v chemičce, které zřídila litvínovská radnice.

Telefonní čísla: 778 753 350, 778 753 351, 476 767 612

Operátorky odpovídají na otázky občanů. 

Operátorky na služebně litvínovské městské policie odpovídají na dotazy občanů. Foto: Deník/Monika Gordíková

7:51

Informace z ranního jednání Bezpečnostní rady města Litvínova
Jednání Bezpečnostní rady bylo starostkou města Litvínova svoláno na 6:00 hod. Kromě členů bezpečnostní rady byli přítomni ředitelka územního odboru Hasičské záchranné služby (HZS) Most plk. Ing. Benáková a zástupce HZS Unipetrol RPA Ing. Sklenář. Na základě předaných informací se situace v areálu Petrochemie nadále zklidňuje a nehrozí akutní nebezpečí. Podařilo se inertizovat důležitá zařízení na ethylenové jednotce a nadále bude probíhat řízené a lokalizované vyhoření medií v zasažených potrubních systémech. Dle informace HZS bude nadále pokračovat v řádu desítek hodin. Nebezpečí havárie na potrubí ethylenovodu nehrozí.

V areálu Chemparku je minimální udržovací provoz, který zabezpečuje nezbytná obsluha. Na potřebu přítomnosti v areálu se zaměstnanci musí obracet na svého zaměstnavatele.

K dopravní situaci Bezpečností rada informuje o přetrvávající uzavírce komunikací I/27 Litvínov – Most a silnice Horní Jiřetín – Komořany. Jediná objízdná trasa směrem na Most vede přes Louku u Litvínova směrem na Braňany. Po objízdné trase je zajišťována náhradní doprava prostřednictvím autobusů dopravního podniku. Na objízdné trase se tvoří kolony, proto bezpečností rada vyzývá ke zvýšené opatrnosti a doporučuje řidičům ze směru od Teplic využít komunikací přes obce Osek nebo Duchcov. Dopravní situace bude průběžně aktualizována.

Prováděná kontinuální měření stavu ovzduší neprokázala nebezpečné koncentrace škodlivých látek.

7:34

Během noci ze čtvrtka na pátek zajišťovaly prostor kolem chemičky desítky policistů. K závodu pouštěli jen auta integrovaného záchranného systému a vozidla s lidmi, kteří zajišťují základní obsluhu závodu. Termín, kdy se silnice Most-Litvínov otevře pro veřejnost a MHD, ještě není znám, informovala Mostecký deník policejní mluvčí Alena Bartošová.

7:18

Unipetrol na svém webu informuje, že litvínovská rafinérie nebyla požárem zasažena a že je ještě příliš brzo na to odhadnout dobu trvání odstávky. Odhad doby trvání odstávky petrochemické výroby, přesný dopad na míru využití rafinérie po dobu odstávky a odhad negativního dopadu na finanční výsledky Unipetrolu je nyní předmětem dalšího vyhodnocení a analýz, jež budou trvat několik dní. Pak chemička zveřejní větší detaily. Rafinérie je klíčovým dodavatelem vstupních surovin, primárního benzínu, pro etylénovou jednotku.

7:02

Podle mostecké automatizované měřicí stanice, kterou provozuje u fotbalového stadionu Český hydrometeorologický ústav, je kvalita ovzduší uspokojivá. Limit je překročen pouze u přízemmního ozónu.

6:40

Jak funguje MHD: Dočasně mimo provoz jsou tramvajové linky č. 1, 3 a 4. Provoz na linkách č. 1 a 3 je zrušen bez náhrady. Místo tramvajové linky č. 4 je mezi Mostem a Litvínovem zavedena náhradní autobusová doprava, která zajišťuje spojení v intervalu cca 30 minut. Náhradní autobusová doprava obsluhuje všechny zastávky v Mostě od zastávky Most, Dopravní podnik až po zastávku Most, Zimní stadion a dále všechny zastávky v Litvínově od zastávky Litvínov, Citadela až po zastávku Litvínov, nádraží (s výjimkou zastávky Litvínov, u dílen). Ostatní zastávky na trase linky č. 4 není možné vzhledem k mimořádné situaci obsluhovat. Provoz tramvajové linky č. 2 v Mostě je bez omezení. Dopravní podnik upozorňuje cestující, že se situace může kdykoliv změnit.

Tramvajovou linku číslo 4 zajišťuje náhradní autobusová doprava. Linka číslo 2 funguje normálně.

Tramvajovou linku číslo 4 zajišťuje náhradní autobusová doprava. Beze změn nyní funguje jen linka číslo 2. Foto: Deník/Monika Gordíková

6:31

Havárii se věnují i zahraniční média. O situaci na Litvínovsku informují například německé regionální deníky Morgenpost/MOPO24 a Sachsen Zeitung. O požáru referují i celostátní polské deníky Rzeczpospolita a Gazeta Wyborcza, protože chemička patří polskému petrochemickému koncernu PKN Orlen.

Havárie v chemičce v zahraničních médiích.

Havárie v chemičce v zahraničních médiích.

Havárie v chemičce v zahraničních médiích.

Havárie v chemičce v zahraničních médiích.

6:17
Na základě jednání krizového štábu v Unipetrolu bylo rozhodnuto, že z preventivních důvodů zůstává na místě omezený režim, v rámci kterého budou zajištěny pouze základní provozní funkce závodu. I nadále také zůstává pro veřejnost uzavřena silnice 1/27 Most – Litvínov procházející chemickým areálem v Záluží. Jedinou objízdnou trasou zůstává cesta z Litvínova přes Louku u Litvínova, Mariánské Radčice a Braňany na Most.

On-line zpravodajství Mosteckého deníku ze čtvrtka najdete zde.

Shrnutí událostí

Čtvrtek 13. srpna

Rozsáhlý požár zasáhl ráno propylenovou jednotku chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova. Ohni předcházel výbuch, hořelo na dvou místech. Hasiči vyhlásili mimořádný poplach, oheň dostali pod kontrolu asi po čtyřech hodinách. Nikdo nebyl vážně zraněn. Záchranáři evakuovali asi 1000 lidí z celých chemických závodů a uzavřeli okolí v okruhu víc než jednoho kilometru. Toxické látky podle prvních měření hasičů a hygieniků do vzduchu neunikly. Zásah potrvá i v pátek. Zařízení se ve čtvrtek začalo ochlazovat proudy vody a propylen musí vyhořet. Měření škodlivi pokračuje.