Plno má od začátku školního roku řada družin v základních školách v Ústí nad Labem. Jako důvod vidí ředitelé nástup silných ročníků dětí.

Není kapacita

„Tento problém jsme zaznamenali v řadě škol. Není to ani tak otázka peněz jako spíš prostorových kapacit základních škol. Ředitelé se to snaží řešit například rozšířením kroužků," uvedla Jana Müllerová, vedoucí odboru školství, kultury, sportu a sociálních služeb na ústeckém magistrátu.

„Do družiny jsme nepřijali na čtyřicet dětí, a to se nám její kapacitu podařilo v posledních letech rozšířit o osmdesát míst na dvě stě. Bereme prakticky jenom děti z prvních tří tříd, čtvrťáky jsme museli odmítnout," poznamenal ředitel Základní školy Elišky Krásnohorské Martin Alinče.

„Zvýšený příliv dětí trvá už několik let, není to jen nástupem silných ročníků, ale i velkým zájmem o naši školu. U nás se to projevuje i tím, že na hraně kapacity je i školní jídelna. Kdybych měl rozšířit družinu pro všechny děti, které mají zájem, museli bychom zřejmě přistavit ještě jedno patro. Takže jsme zvýšili počet kroužků, které družině alespoň částečně odlehčí," vysvětlil Martin Alinče.

Pomohou kroužky

Na různé vzdělávací kroužky sázejí také v Základní škole Pod Vodojemem. „My zatím kapacitní problémy nemáme, družina je ale téměř zaplněná. Chodí do ní hlavně děti z prvních tří ročníků, děti ze čtvrté třídy už takový zájem nemají, ty spíše navštěvují různé kroužky," vysvětlil ředitel školy Milan Zelenka.

Všechny zájemce o družinu uspokojili ve škole ve Velkém Březně. „Máme 383 žáků, řada z nich dojíždí. Místa v družině zatím jsou, ale máme také dvaatřicet kroužků, kde děti stráví hodně volného času," uvedl ředitel školy Jan Darsa.

Škola byla zapojena do projektu Přírodovědné a technické vzdělávání Ústeckého kraje a letos byla každoroční nabídka školních kroužků rozšířena o kroužky, které podporují zájem o přírodovědné předměty. Patří k nim Matematika hrou pro 1. 2. třídu, pro 3. 5. třídu a pro 7. 9. třídu. Novinkou je také zeměpisný kroužek.

Družina poskytuje zájmové vzdělávání

Školní družiny poskytují zájmové vzdělávání žákům základních škol podle vlastního vzdělávacího programu. Družina slouží výchově, vzdělávání, rekreační, sportovní a zájmové činnosti žáků v době mimo vyučování. Za účast dítěte v družině se platí. Na Ústecku se ceny pohybují přes sto korun měsíčně. V ZŠ Pod Vodojemem je poplatek 110 korun, v ZŠ Elišky Krásnohorské 130 korun a v ZŠ Velké Březno 150 korun za měsíc.