Slovní urážky, vulgarismy – a někdy dokonce i fyzické útoky. Tomu všemu musí čelit úředníci na Děčínsku. Že jim jde často minimálně o zdraví svědčí případ z děčínského magistrátu, kde jeden z klientů vzteky vykopl skleněné dveře.

„Tenhle barák je plnej buzerantů a leseb,“ prohlásil například jeden z klientů úřadu s tím, že by jediným řešením bylo poslat celé osazenstvo magistrátu do Terezína, kde býval za války koncentrační tábor.

„Někteří občané vyhrožují fyzickou likvidací a slovně urážejí úředníky,“ potvrzuje problémy mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. Popsat podrobně, jakou mají úřednice ochranu, pokud by na něj někdo fyzicky zaútočil, magistrát ale nechce. Podle informací Děčínského deníku ale mohou úředníci v případě ohrožení zmáčknout „tajné“ tlačítko a přivolat si tak na pomoc městskou policii.

Podobné tlačítko využívají například na městském úřadě ve Varnsdorfu.

„Pracovnice mají záchranný hlásič, kterým jsou ihned přivoláni strážníci městské policie,“ uvedla mluvčí radnice Romana Macová s tím, že i tady v minulosti došlo k vulgárním útokům na úřednice, a to především na odboru sociálních věcí. Největší problémy byly podle Macové v době výplaty sociálních dávek; v tento čas dokonce strážníci u městského úřadu hlídali a dohlíželi na klid a bezpečnost. Od ledna letošního roku ale městské úřady tyto dávky již nevyplácí, lidé je dostávají od úřadu práce.

Kvůli zvýšenému riziku osobních a vulgárních útoků jsou úředníci ve Varnsdorfu školeni. Téma jednoho ze seminářů zní: Jak jednat s problémovými klienty.

Podle dosavadních zkušeností by úředníci v praxi využili také výcvik sebeobrany. Takový výcvik proběhl v minulosti například v Mostě.  
„Městská policie v rámci projektů prevence kriminality provedla výcvik sebeobrany u části úředníků. Zapojit se tu mohla i veřejnost,“ říká mluvčí mostu Alena Sedláčková.  

V Děčíně na magistrátu ale žádné školení na sebeobranu ještě neproběhlo, úředníci jsou školeni v krizové komunikaci. I to se může hodit, lidí s rizikovým chováním chodí na úřadu dost. Jedním z posledních případů, kdy museli na děčínském magistrátu zasahovat strážníci, byl případ muže, který si sedl do tureckého sedu před kancelář primátora města Františka Pelanta a odmítl odejít. Vyvést ho proto museli právě strážníci.