Podle velvyslance USA Normana Eisena jsou Češi na půdě OSN známí zastánci dodržování lidských práv, například v Barmě nebo na středním Východě. Doma je ale podle něj čeká v sociálním začleňování Romů ještě spousta práce. Zároveň ovšem dodal, že je to nekončící proces ve všech zemích. Vyzval proto českou vládu, aby přijala co nejefektivnější opatření pro zachování práv Romů. Novinářům to řekl po návštěvě Šluknovska, na kterou přijel s norským velvyslancem Jensem Eikaasem.

Dlouhodobé dopady nerovnosti v oblasti bydlení, vzdělávání a příležitostí podle Eisena v USA dobře znají. Na diskusi se starosty se proto pokusil předat některé z amerických zkušeností. „První krok by měly být dotace na projekty zabraňující sociálnímu vyloučení v dlouhodobém horizontu," uvedl americký velvyslanec. Spousta pozitivních kroků podle něj již byla udělána. „Práce v této oblasti nemá v žádné zemi nikdy konce. Pokud nejsou respektována práva jednotlivců a skupin, je tím poškozena celá společnost," dodal Eisen.

Zkušenosti USA, stejně jako Norska mohou podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové řešení problémů sociálně vyloučených lokalit velmi pomoci. Americký velvyslanec vzpomněl příklad, kdy jako čerstvě dostudovaný advokát pracoval na projektu pro sociálně ohrožené mladé lidi. „Zjistili jsme, že je velmi důležité zapojit i rodiče. Pozvali jsme je na kurzy, některé z nich jsme si i najali, aby byli součástí programu," popsal Eisen. Právě větší zapojení celých rodin by doporučil i ve Šluknovském výběžku.

Oba diplomaté si chtěli udělat obrázek o současné situaci v regionu, který vloni v srpnu zasáhly rasové nepokoje. Při své návštěvě nevynechali ani varnsdorfskou městskou ubytovnu v ulici TGM, která byla vloni v létě několikrát cílem protestního pochodu a její obyvatele před davem musela chránit policie. Kromě ní se byli velvyslanci podívat také ve školách ve Varnsdorfu a Krásné Lípě a komunitním centru.

Norský velvyslanec Eikaas připomněl, že pro příštích pět let Norsko připravilo 132 milionů eur do takzvaných norských fondů, tedy grantových programů na výzkum, zdravotnictví a posilování celé společnosti v boji s nerovností a posílení začleňování.

Šluknovsko se stalo oblíbenou destinací řady politiků po loňských masových protestech, kdy ulicemi Varnsdorfu pochodovalo až několik tisíc nespokojených lidí. Těm se nelíbila především narůstající kriminalita, ze které obviňují místní Romy. Toho využila také Dělnická strana sociální spravedlnosti k uspořádání protestního shromáždění, po kterém došlo k nejtvrdším střetům s policií. V následujících týdnech se na Šluknovsku vystřídala celá plejáda politiků v čele s předsedou vlády Petrem Nečasem a ministrem vnitra Janem Kubice. Nečas sice přivezl s sebou nabídku stovky pracovních míst, ale pouze na dva měsíce. A právě nezaměstnanost trápí představitele Šluknovska spolu s neřešením drobné kriminality nejvíce.