Vzpomínáte na Petru Ullmannovou a Štěpána Kotka z Loun? Před dvěma lety přinesl Žatecký a lounský deník seriál reportáží z jejich cesty Skandinávií a za polární kruh. Dnes už to jsou manželé Kotkovi a chystají další nevšední expedici. Za cíl svatební cesty si vybrali nejvyšší horu světa - Mount Everest (8848 metrů nad mořem).

Připomeňte si cestu dobrodruhů z Loun za polární kruh a na nejsevernější místo starého kontinentu. Seriál reportáží a fotogalerie najdete zde!

„Až na vrchol samozřejmě šplhat nebudeme, naplánovaná trasa končí v základním táboře horolezců. I to je ale ve výšce přes pět tisíc metrů," upozorňuje Petra. „Na několika místech během cesty však špičku Mount Everestu na vlastní oči uvidíme," dodává natěšeně Štěpán. 

Pozoruhodná svatební cesta začne 14. října na pražském letišti, odkud se pár přesune přes Istanbul do Káthmándú a Lukly. Domů by se měl vrátit za bezmála tři týdny. Využije služeb cestovní kanceláře, která se na podobné lahůdky specializuje.

Co na trochu bláznivý nápad říkají rodiče cestovatelů? „Ti mí byli nejdřív nadšení, že si splním sen. Ovšem čím víc se to blíží, tím větší mají obavy," ví Petra. To rodiče Štěpána byli trochu vylekaní už od chvíle, kdy se o plánu dozvěděli. „Hlavně maminka se ptala, proč proboha nejedeme třeba do Paříže, Benátek nebo na podobné „normální" romantické místo," usmívá se.

To ovšem vůbec není styl mladých Louňanů. Spolu už zažili bezpočet dobrodružství. Jen s batohem na zádech prošli a projeli například rumunský Banát, sever Polska, velkou část Ukrajiny, celou Albánii, navštívili Monte Negro, Makedonii a řadu dalších míst. Včetně již zmíněné cesty kolem celého Baltského moře, kde si jako milovníci horské turistiky nemohli nechat ujít výstup na Galdhøpiggen (2469 m.n.m.), nejvyšší horu Norska i celé Skandinávie. Stanuli také na skutečně nejsevernějším místě starého kontinentu - výběžku Knivskjellodden v Norsku.

Každý víkend túra

Everest je ale pochopitelně úplně jiná liga. Už měsíce proto poctivě trénují, snaží se nepromarnit žádný den. Prakticky každý víkend vyrážejí na túry, čítající až 60 kilometrů. Milované České středohoří tak poznali opravdu důvěrně, nejméně jednou slezli snad všechny vrcholy, prošli každou stezkou. „V poslední době už vyrážíme s naloženými krosnami. A když se něco děje v okolních obcích, jdeme tam za přáteli také pěšky a se zátěží," popisují nadšenci. Procházejí i Krušné hory, naposledy vyšlapali Bouřňák přímo po sjezdovce.

Mount Everest je nejvyšší hora na Zemi (od mořské hladiny). Vrchol hory je hraničním bodem mezi Nepálem a TibetemMount Everest je nejvyšší hora na Zemi (od mořské hladiny). Vrchol hory je hraničním bodem mezi Nepálem a Tibetem. Foto: archiv VLP

Jak ale dobře vědí, na plánované cestě jim to vůbec nemusí pomoci. „Na Everest se nejde fyzicky připravit - nic podobného není. Jde spíš o přípravu psychiky. Chceme asi sami vědět, že pro úspěch jsme udělali vše. Největším rizikem bude výšková nemoc. Pokud na sobě pocítíme příznaky, nebudeme pokračovat. To by byl nerozum," přemítá Štěpán. Podle něj ale cesta jako taková teoreticky příliš nebezpečná není. „Asi méně, než noc strávená na nádraží v Albánii. Nebudeme ani nikde viset na laně nebo podobně, hodně jsme řešili spíš ta zdravotní rizika a pojištění," dodává. Denní treky budou podle itineráře trvat až osm hodin, z cílového místa dne je možné podnikat ještě další výlety. Vystoupají až do výšek, kde je podíl kyslíku poloviční než v nížině. „Svaly tam neregenerují. Jak unavený si večer lehneš, tak unavený se ráno vzbudíš. A k tomu ještě připočítej tu zimu," očekávají dobrodruzi.

Vše si mladý pár ponese sám

Veškerou výbavu si Louňané ponesou sami. Nebudou najímat šerpy ani jaky, místní soumary. Shodují se, že by takové ulehčení brali skoro jako potupu. „Radši jsme investovali do špičkového a lehkého vybavení, které zvládneme sami, než do pomocníků. I když je to turisticky dost exponovaná lokalita, chceme zachovat ten náš styl - pohorky, batoh na zádech, dřina a odměna," vysvětlují s tím, že zátěž na osobu bude přibližně deset kilogramů.

Zejména Petra se určitě „nudit" nebude. Cesty jsou totiž na mnoha místech „sešité" lanovými mosty, které však unesou i zmíněná nosná zvířata. „Ale já se trošičku bojím výšek," prozrazuje se smíchem dívka.

O tom, co všechno mladý pár na své svatební cestě uvidí, budeme postupně informovat.