Na branách zámky, permanentky se neprodávají, kabinku si také nemůžete pronajmout. Tak vypadá Kamencové jezero pár týdnů před zahájením sezony. Vedení města má na dnešní odpoledne naplánovanou schůzku s provozovatelem Zdeňkem Fojtíkem. Chce, aby areál otevřel. Tak jako to chce spousta Chomutováků (viz zde: „Chceme se koupat na jezeře. Zajistěte to!" ).

Investuje město dostatečně?

Fojtík, jehož firma CV Relax má areál v pronájmu až do roku 2058, se hájí tím, že vzhledem k nedostatečným investicím je areál neprovozuschopný až nebezpečný. Restauraci Dřevák zavřela hygiena, v autokempu nefunguje plyn, z potrubí
se prý ztrácí voda, hlavní molo je od loňska zavřené a postranní jsou v havarijním stavu.

Město chce dnes provozovatele naopak přesvědčit, že do areálu vkládá peněz dost. „Opravujeme kanalizaci, zajišťujeme kácení stromů, řešíme zprovoznění vodního vleku na Bandě. Děláme toho výrazně více, než se dělalo v předchozích letech," říká primátor Chomutova Daniel Černý s tím, že argument nedostatečných investic považuje za lichý.

Na druhou stranu město nemá žádné páky, jak Fojtíka donutit zámky na vratech odemknout. „Ovšem neotevřít areál na sezonu bych považoval za hrubé porušení smlouvy," dodal primátor.

Výpověď za osmdesát milionů

Té smlouvy, kterou by město nejraději vypovědělo. Je pro něj totiž krajně nevýhodná. A není to žádná utopie. Dokonce i Zdeněk Fojtík pro Chomutovský deník potvrdil, že je ochotný o tom jednat. „Pokud mě tady nechtějí, můžeme to ukončit," říká.

Má to ale háček. Chce zpátky nejen proinvestované peníze, ale také náhradu škody za sezony, o které by přišel. „V současné době to je ještě 42 let. Za každou sezonu požadujeme milion korun, což dělá i s investicemi zhruba osmdesát milionů korun," vypočítal. Stejnou částku prý zmínil Alexandr Novák, když přišel na jednání s primátorem místo Fojtíka.

Městu prý navrhuje začít s touto částkou. „Říkají, že to je moc a já zase říkám, že to je akorát. Pojďme se sejít a jednat a nebavme se o tom přes média. Takhle se nikam nedostaneme," dodává Fojtík.

Pro město je ovšem částka neakceptovatelná. „V žádném případě," reagoval na sumu primátor Černý. „Nebudeme platit nějaké hypotetické výnosy, ve smlouvě nic takového není."

Přiznává ale, že proinvestované peníze je město ochotné Fojtíkovi vrátit. „My máme odhad investic, on také. To by měl být odrazový můstek. Pokud se shodneme, můžeme se domluvit. Když ne, můžeme dál vyjednávat," říká. Jak prozradil, první jednání takto pragmatická opravdu byla. Uzavřením areálu se ale situace opět vyhrotila. Možná i po zmíněné reportáži v České televizi.

Kolik je město ochotné Fojtíkovi dát? „Já už ten odhad mám, ale částku říci nemůžu. Nejprve musí proběhnout jednání," dodává Černý.