„Věc projednala ve čtvrtek na svém zasedání památková rada Národního památkového ústavu v Ústí," potvrdil ředitel ústeckého pracoviště památkového ústavu Petr Hrubý s tím, že památkáři spolu s investorem, Ústeckou komunitní nadací, výsledný návrh veřejnosti společně představí. „A to již začátkem července," doplnila za nadaci Kateřina Valešová.

Hlavní součástí návrhu je nová schodišťová věž, která podle historika Martina Krska zaujme prvky moderní architektury. „Nechceme vytvářet pseudohistorické formy, to by nebylo důstojné. Je tu otevřená snaha vstoupit sem moderní a ohleduplnou architekturou," řekl Krsek.

HODNOTNÁ GOTICKÁ PAMÁTKA

Otevřením nejšikmější věže v Evropě se má kostel stát ústředním turistickým lákadlem v Ústí. „Potenciál věže je obrovský, vedle své šikmosti se vyznačuje také nádhernými zvony. O kostelu se pak málo ví, o jakou hodnotnou gotickou památku vlastně jde," doplnil Krsek s tím, že cílem turistické trasy bude byt zvoníka.

„Přístup do věže nebude pro návštěvníky jednoduchý, některé úseky si vyžádají i fyzickou zdatnost. Ale tak je to u všech věží. Odměnou za to jim bude panoramatický výhled na všechny strany Ústí," upřesnil Krsek. Využití nejspíše najde i přízemí věže, kde se uvažuje o expozici o dějinách či bombardování kostela v roce 1945.

Nejšikmější věž v České republiceŠikmá věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí je nejšikmější věž v České republice a čtvrtou nejšikmější v Evropě. Za druhé světové války ji zasáhla letecká puma a věž tak praskla. Při bombardování rovněž spadla původní schodišťová přístavba, po které se do věže chodilo.