Prostory pro nové oddělení v pavilonu T Masarykovy nemocnice bylo nutné připravit. Cena za stavební práce dosáhla výše 1,2 milionu korun, vybavení a přístroje přišly na další milion a půl.

Pětice vyšetřoven je moderně zařízená. V jedné je speciálně upravené kolo, ve druhé běžící pás, v další ultrazvuk nebo lehátko s žebřinami a gymnastickým míčem. Nově otevřené Oddělení sportovní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem je sice malé, bude ale sloužit sportovcům z celého kraje.

„Zatím jsem absolvoval vyšetření na kole, při kterém zjišťovali, zda mám v pořádku srdce. Jsem po operaci kolene, takže na tom jsem ještě kondičně hůř, ale výsledky mám prý dobré," říká Jakub Zeman, který v oddílu FK Teplice hraje juniorskou ligu. V den otevření nového oddělení spolu se svými spoluhráči dělal figuranta, aby návštěvníci viděli, jak přesně vyšetření sportovců probíhají.

Lékaři tady budou ošetřovat úrazy, zaměří se ale i na preventivní prohlídky. Ty si pacienti budou muset platit sami. Základní vyšetření stojí 600 korun, komplexní pak 1 300 korun. V Praze přitom ceny začínají zhruba na tisícovce a šplhají až k dvěma tisícům korun. „Je potřeba, aby každý malý žáček prošel vstupní prohlídkou. Lékaři v budoucnu budou moci vyjíždět za sportovci i do oddílů," uvedl Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, pod kterou ústecká nemocnice spadá.

Oddělení bude spolupracovat i s ústeckou Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně. Sesbíraná data od pacientů pomohou při hledání příčin nejrůznějších poruch a jejich léčbě.