Kromě samotného krytu, který byl v době socialismu přestavěný a nově vybavený, jako protiatomový kryt, čeká na všechny i překvapení. Stovky metrů nově objevených chodeb. A předměty, které se v nich našly.

„Nebudou přístupné, jen do nich bude možné nahlédnout," vysvětluje jeden ze zakladatelů muzea Darius Hingar.

Muzeum civilní ochranyOtevírací doba: Sobota a neděle: od 9.00 do 19.00 (prohlídky začínají vždy v celou hodinu).
Pro školy, exkurze a skupiny se konají prohlídky i pondělí - pátek po domluvě na tel. čísle 777 769 719.
Vstupné: 50 a 30 Kč (děti, důchodci).

Na to, že zde chodby existují, přišli nadšenci náhodou. Předpokládali ale, že nějaké prostory najdou, protože měli informace o tom, že prostory mohou být větší. Hingar uvedl, že nejprve po provrtání stěn objevili první dutinu. Ukázalo se, že je jen velmi malá, dlouhá asi jen 15 metrů. Větší překvapení na ně čekalo při dalším vrtu.

„Museli jsme se provrtat asi 40 centimetry. Pak jsem do díry dal baterku, ale nebylo nic vidět," popisuje. Nakonec se ukázalo, že jde o prostor více než 150 metrů dlouhé chodby, která byla zazděná a nepoužívaná.

Na průzkumu se nakonec podíleli i báňští záchranáři. „Našli jsme zde řadu předmětů. Mnohé další tam ještě jistě jsou," vysvětluje Hingar.

Jednou z nalezených věcí je například dýka Hitlerjugend. „Byly tam ale i další věci. Například medaile a vojenské známky. Pravděpodobně Vlasovců," uvedl Hingar. Věcí se mohli na konci války zbavovat vojáci, kteří se zde nacházeli.

Unikátní je prý i nalezená elektrocentrála Audi nebo zbytky důlního vozíku.

Kryt, který bude zpřístupněný, měl pojmout asi 2 000 lidí, Za druhé světové války vznikl jako kryt pro pracovníky z chemické továrnu Durschmidt, která se zde tehdy nacházela.