Pozvání města a kolegů k 4. ročníku akce přijali Zuzana Kačerová z Prahy, Alžběta Kumstátová z Litoměřic, Francouz Jean-Paul Chablais a Polák Zbigniew Fraczkiewicz. Včera byla jejich díla, která se už tradičně tvořila v přírodním ateliéru výstaviště Zahrada Čech, představena pořadatelům sympozia a veřejnosti.

Sochaři zpracovávali motivy, návrhy, podle kterých byli k sympoziu vybíráni. „Alžběta Kumstátová vytvořila jelena z pískovce a dřeva, Zbigniew Fraczkiewicz rovněž sochal do pískovce, a to vysokou postavu na čtyřech nohách, představující symbol slovanství, Zuzana Kačerová opracovávala dva menší kvádry tvrdé žuly, stejně jako Jean-Paul Chablais, který do vysokého monumentu, tvořeného z několika kusů, zkombinoval mužskou tvrdost a ženskou něhu," uvedl při představení umělců a jejich práce litoměřický sochař a hlavní organizátor sympozia Libor Pisklák.

Pískovec nechali pořadatelé už podruhé nařezat v lomu Dubenec. Žulové kvádry pocházejí z litoměřického Tyršova mostu. Při rekonstrukci a rozšiřování želetického předmostí v 80. letech minulého století byla necitlivě odstraněna jeho secesní výzdoba. Římsovnice ze žuly byly shozeny dolů. Až nyní je materiál objevován a využíván k tvorbě uměleckých děl.

„Rozdíl mezi naším sympoziem a řadou ostatních je v tom, že my víme přesně, co sochař chce dělat, a můžeme mu podle návrhu připravit materiál. Proto už předem existuje koncepce, kam se sochy umístí. Chtěl bych poděkovat městu za finanční podporu sympozia, výstavišti Zahrada Čech za poskytnutí zázemí pro sochaře a všem sponzorům za pomoc," doplnil při projevu Libor Pisklák.

Na čtyřech dosavadních sympoziích bylo už vytvořeno 19 soch, jejichž hodnota každým rokem stoupá. Část zdobí zejména centrální části města, nejvíc je jich vystaveno ve venkovní galerii na Střeleckém ostrově.

Než se podaří najít stabilní místo pro letošní díla, budou nejprve vystavena na vybraných místech v areálu výstaviště Zahrada Čech, a to i přes jubilejní podzimní zahradnický veletrh. Je tak zajištěno, že si je během deseti dnů může prohlédnout několik desítek tisíc lidí. Po veletrhu se přemístí do města.