Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová ve středu zavítala do Ústeckého kraje. Kromě návštěvy Masarykovy základní školy v Litoměřicích přijela i do ZŠ Neštěmická v Ústí, kde se integrují žáci se speciálními vzdělávacími potřebami.

„Bylo vidět, že jsou tady učitelé a děti parťáci. Je úplně jedno, jaké speciální potřeby dítě má, důležité je, že se tady všechny děti učí s radostí. Koneckonců za některými dveřmi tříd jsem nalezla Jana Amose Komenského a v druhém případě Josefa Ladu, takže vím, že to tady střeží ti správní lidé," sdělila Valachová, která se zúčastnila také tréninku místního baseballového klubu.

„Návštěva paní ministryně byla velice přínosná a těšíme se, že k nám v nejbližší době přijede znovu," doplnila ředitelka školy Marie Čápová.

Co budou jinde zavádět, my už máme

Ze školy zamířila Valachová přímo do sídla Krajského úřadu Ústeckého kraje. Při jednání s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem přišlo na řadu i únorové zasedání zastupitelstva, na kterém řada zastupitelů odmítla inkluzi a podpořila zachování praktických škol.

„Mluvili jsme o tom velice podrobně. Shodli jsme se, že pro Ústecký kraj se od září tolik nezmění, protože to, co v ostatních krajích budou teprve zavádět, my už tady máme. Vzhledem ke složení obyvatelstva už řada dětí se speciálními potřebami navštěvuje běžné školy. Spíš se obáváme, co se stane, pokud by všechny děti z praktických škol měly přejít do běžných škol. Pro některé z nich by to mohlo být neúnosné," řekl Oldřich Bubeníček.

Ministryně Valachová však zdůraznila, že od 1. září se nic zásadního nemění a speciální školy se o svou budoucnost bát nemusí. „Jsou součástí našeho školství. Jen chceme zlepšit obsah vzdělávání, aby děti mohly dosahovat lepších výstupů," ujistila Valachová.

Ústecký kraj si prý přilepší

Ústecký kraj si podle ní naopak přilepší. Doposud se totiž peníze přidělovaly na žáka, znevýhodněny tak byly regiony, kde počet dětí klesá, což je i případ Ústeckého kraje.

„Od září se bude přihlížet k tomu, jaké má dítě speciální potřeby a jakou potřebuje podporu," uvedla Valachová. Víc peněz do krajů podle ní půjde i na financování asistentů na školách.

Hejtman Oldřich Bubeníček zdůraznil, že specifikum kraje je i v počtu lidí, kteří žijí v sociálně vyloučených lokalitách. „Pokud chceme děti z těchto míst vzdělat, ministerstvo nám musí pomoci," upozornil.

Pomoci by podle Valachové mohla větší podpora školních družin, které nabízejí nejen aktivity pro volný čas, ale i doučování.

Odpoledne pak ministryně navštívila také ústeckou univerzitu, kde jednala o podpoře vysokých škol v kraji či dostavbě kampusu.