Pozoruhodná akce se připravuje v Lounech na 17. a hlavně 18. října. Její součástí bude kvalitní a oblíbené víno, proslulé sýry, zazní šansony… Co víc symbolizuje Francii? Možná Eiffelova věž. A ani ta nebude na Mírovém náměstí v Lounech chybět!

Dny plné zajímavostí ponesou název Francouzský víkend. V pátek proběhne v knihovně přednáška o reáliích této země, hlavní program bude připraven na sobotu. S realizací pomohou přátelé z partnerského města Veneaux les Sablons. „Přímo na náměstí se v sobotu budou konat farmářské trhy. Ty doplní stánky s tradičními francouzskými sýry, vínem a dalšími místními produkty. Možná i vyhlášenou kosmetikou," prozradila Edita Hořejší, místostarostka Lou­n.

Nebude chybět slavná věž

Přímo na centrálním náměstí se počítá se vztyčením nafukovací Eiffelovy věže, od níž bude startovat atraktivní závod koloběžek Tour de Louny. Zájemci si na dvou hřištích budou moci vyzkoušet další proslulou francouzskou záležitost – hru pétanque. Zajímavý zážitek si jistě i odnesou milovníci hudby. Zaznít by měly nefalšované šansony.

To je stále ale jen část toho, co příchozí při Francouzském víkendu čeká. V rámci spanilé jízdy by měly na Mírové náměstí zavítat například tradiční francouzské vozy Citroën 2CV, lidově přezdívané kachna. I skvělí malíři symbolizují západní stát, u Galerie Benedikta Rejta se proto bude malovat. V kině budou promítat tematický film, ochotníci z Litvínova navíc ve Vrchlického divadle nabídnou úspěšnou komedii Blbec k večeři od francouzského autora Francise Vebera. Své menu přizpůsobí i některé restaurace.

Francouzský víkend je pokračováním seriálu, který má za úkol prohloubení spolupráce a přátelství partnerských měst prostřednictvím tematických víkendů. První byl Holandský víkend se zaměřením na nizozemský Barendrecht.

Připomeňte si: Holandský víkend: na náměstí se hrála speciální hra