Zní to až neuvěřitelně. Jeden den se tu opalují desítky Chomutovanů, o den později je dominanta Kamencového jezera odsouzená k likvidaci. Jenže je to tak – hlavní molo je od pátku zavřené a po sezoně ho rozeberou. Podle statika je dokonce životu nebezpečné.

Kontrolu inicioval první náměstek primátora Marek Hrabáč. Když se při obhlídce městského majetku coby nový náměstek pídil po revizních zprávách, všichni kolem prý jen krčili rameny. „Chtěl jsem vidět kulaté razítko potvrzující, že mola jsou v pořádku. Jenže jak se ukázalo, tak nejsou."

Neštěstí jen otázka času?

Dřevěné trámy pod molem jsou ztrouchnivělé. Naopak – hlavní molo je ve stavu havarijním. Doslova. Podle statického posouzení, které má Chomutovský deník k dispozici, molo nesplňuje požadavky na bezpečnost a hrozí zřícením. Z kovových částí se odlupují pláty rzi, dřevěné trámy jsou shnilé, napadené houbami, někde i propadlé. Neštěstí bylo zřejmě jen otázka času.

Statik svůj komentář ve zprávě doplnil fotografiemi i videozáznamy, které byly pořízené z velké části pod molem i pod vodou. Jen na nich vidět katastrofální stav dřevěných i kovových nosníků, vypadané klíny či provizorní zajištění věže pro plavčíky. „Je zřejmá nutnost neodkladného uzavření mola z důvodu ohrožení života osob," píše statik v závěru své zprávy.

A jakmile ji v pátek předal městu, vedení magistrátu neváhalo a přestože je polovina léta a bylo před víkendem, molo nechalo uzavřít. „Omlouváme se všem návštěvníkům, ale bezpečnost lidí je na prvním místě a nemůžeme nic riskovat," dodává k tomu Hrabáč.

Zachránit už se nedá

Do konce sezóny zůstane molo zavřené, pak se rozebere a zlikviduje. Jiné řešení už podle statika neexistuje. Řešit se pak bude několik variant, jak molo nahradit. Možné je vytvořit písečnou pláž stejně jako postavit nové molo. „Molo by se mělo vrátit," myslí si primátor Daniel Černý. „Kromě jiného je to symbol a výrazná historická dominanta." Podle dřívějších studií by ovšem vyšlo na desítky milionů korun.

Město dále čeká na posudky na boční mola. Už nyní je zřejmé, že mnohé z nich jsou v havarijním stavu, takže se budou muset rovněž zlikvidovat.

Hlavní molo na Kamencovém jezeře bylo postaveno na začátku 20. století. Tehdy se předpokládala životnost 25 – 50 let. Na molu byly provedené víceméně jen provizorní úpravy. Je tedy zřejmé, že molo přesluhuje a nesplňuje požadavky na moderní konstrukční řešení. Také proto už je jediným řešením jeho likvidace.

Kdo je za stav odpovědný?

Ještě jedna otázka však visí ve vzduchu. Jak to, že o tak závažném havarijním stavu nikdo doteď nevěděl? A kdo by byl odpovědný za případné neštěstí? Kromě klimatických jevů se totiž podle statika na stavu mola podepsala také dlouhodobě zanedbaná údržba a nevhodné opravy. Chomutovský deník se tomuto tématu bude ještě věnovat.