Kdyby totiž v pondělí na zasedání nikdo nechyběl, dotace navržená pro klub by prošla.

Na jednání chyběli tři zastupitelé a zřejmě všichni tři by dotaci podpořili. Jana Vaňhová (ČSSD) je ovšem na služební cestě v Číně a její stranický kolega Pavel Polák měl coby advokát nařízené soudní stání v Brně. „Kdyby na jednání byli, určitě by dotaci podpořili," potvrdil Chomutovskému deníku Miloň Houda, předseda místních sociálních demokratů.

Stejně tak třetí zastupitel, Stanislav Mandát z KSČM (omluvil se kvůli úrazu), by podle všeho pro dotaci rovněž ruku zvedl.

To jsou další tři hlasy „pro hokej". V pondělí by stačil jeden.

Nakonec prošel až další návrh, na takzvanou vratnou výpomoc. Byť ve stejné výši, tedy 12,5 milionu korun. Klub by je měl vrátit do konce června příštího roku.

Dotaci nepodpořili zastupitelé PRO Chomutov a několik lidí z ANO a KSČM. Přesto ale primátor Daniel Černý nepokračoval v programu, zasedání přerušil a svolal takzvané dohadovací řízení. Což je věc, která se v chomutovském zastupitelstvu odehrála zřejmě poprvé (více o něm v infobloku dole). „Chtěl jsem najít kompromis a vyslat signál klubu, že se snažíme řešení najít. Také mi jde o to, aby se tu hokej hrál a neměli jsme prázdný zimní stadion," vysvětlil důvod, proč si pozval zástupce stran do své kanceláře.

Právě za dveřmi primátorské kanceláře se nakonec „upekl" návrh na zmíněnou vratnou výpomoc. „Já očekával trochu jiný návrh - nižší částku," přiznal Černý. „Tohle byl ale výsledek akceptovatelný většinou."

Naopak Miloň Houda z ČSSD mluví o tom, že až se bude jednat o vracení peněz, může se půjčka přetavit v dotaci. Právě proto, že hlasů by už bylo dost.

Klub původně požadoval 33 milionů, aby dokázal udržet v Chomutově extraligu. Nakonec ustoupil na 12,5 milionu pro mládežnickou akademii. I přesto, že ji nedostal formou dotace, ale půjčky, klub zachování extraligy slíbil.

Co je „dohadovací řízení"Je to institut, se kterým počítá jednací řád Zastupitelstva města pro případy, kdy se v důležitých situacích nepodaří těsně schválit nějaký návrh. V Chomutově ale zřejmě ještě nikdy použit nebyl.
Jednací řád přímo říká: „Jestliže předložený návrh nezískal při hlasování potřebnou většinu, může se ZM na návrh předsedajícího usnést na dohadovacím řízení. Předsedající v tomto případě vyzve politické skupiny členů ZM, aby jmenovaly po jednom zástupci pro toto řízení a zasedání ZM se přeruší. Dohadovací řízení řídí předsedající. Dojde-li k dohodě, která nasvědčuje tomu, že upravený návrh získá potřebnou většinu hlasů, předsedající obnoví přerušené zasedání ZM, přednese upravený návrh a dá o něm hlasovat. Nezíská-li upravený návrh potřebnou většinu, prohlásí předsedající návrh za zamítnutý."