Posádky si přijely pro krystalickou látku, která vyzařovala radioaktivitu.  Látku  policisté uložili do krabice od bot a odnesli do auta. Odvezli ji pryč z areálu.

„Radioaktivní to bylo, to ukázal dozimetr. Ale metr od látky už nikoliv," popsal Claude Dhiet, jednatel firmy Wowitra, která vlastní tento areál. K nalezeným látkám se ale nehlásí. „My s tím nemáme nic společného. Jsou to chemikálie někdy z roku 1940, vždyť na obalech jsou ještě německé nápisy," dodal.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zatím oficiálně nezveřejnila, co se všechno v olejně nachází. „Zatím jsme vydali předběžná opatření," řekla mluvčí ČIŽP Simona Cigánková. Nic bližšího neví ani lovosická radnice. „Respektujeme embargo, které bylo na tuto záležitost uvaleno," uvedla Jana Hejdová, mluvčí  města. 

Bývalá olejna v Lovosicích

Podle mluvčí České inspekce životního prostředí Simony Cigánkové se v olejně našly tuny nebezpečných chemikálií. „Neoficiálně jsou tam látky jako thorium, brom, chloridy, bílý fosfor, rtuť, kyselina pikrová, organické sloučeniny s toxickými látkami nebo chromony," naznačila. „Postupně o výsledcích nálezu informujeme krajský úřad, stavební odbor lovosické radnice i Státní úřad pro jadernou bezpečnost," řekla.

„Na základě podnětu zahájíme přezkum integrovaného povolení pro tento areál. Na příští týden krajský úřad svolá schůzku dotčených orgánů," reagoval krajský mluvčí Zdeněk Rytíř.

S majitelem areálu, firmou Wowitra, ČIŽP zahájí podle Cigánkové správní řízení o uložení sankcí. „Zatím jsme nic nedostali. Wowitra nikdy nevyráběla a nebyla vlastníkem toho, co se v areálu našlo," uvedl Jan Bučko, mediální zástupce jednatele Claude Dhieta.

ČIŽP začala konat. „Stanovíme opatření. Ta budou spočívat v zastavení veškerých prací, zabezpečení závadných látek proti dalšímu úniku do životního prostředí, jejich zajištění před neodbornou manipulací a zabezpečení areálu před vstupem nepovolaných osob," dodala mluvčí Simona  Cigánková.