Rada se rozpadla v březnu, zůstali v ní jen čtyři členové. Minimální počet je podle zákona pět. Strany začaly nové kolo vyjednávání tento týden.

CHYBÍ JEDEN HLAS

V Ústí nad Labem nefunguje od loňského června standardní koalice. V čele města jsou po rezignaci dvou starostek městských obvodů dva bývalí členové ANO primátorka Věra Nechybová a její náměstek Pavel Dufek. Doplňují je dva zástupci Ústeckého fóra občanů (UFO) náměstek primátorky Jiří Madar a radní Lukáš Konečný.

Menšina se dosud opírala o hlasy KSČM, ČSSD, ODS a dalšího bývalého člena ANO Miroslava Štráchala. Teď má tento formát v zastupitelstvu 18 hlasů, potřebuje minimálně o jeden víc.

O působení v radě města mají zájem další bývalí členové ANO, kteří odešli z klubu Vaše Ústí, o členství v radě stojí také hnutí PRO!Ústí i TOP 09.

„Chceme dovolit tuto radu pěti členy, z naší šestice máme tři lidi. A kdo bude další, je nám v zásadě jedno, jestli to bude sociální demokrat, nebo někdo z jiné strany," řekl lídr bývalých členů ANO Martin Mata. Jako jediný předložil na schůzce všech stran a hnutí i tři konkrétní jména, kromě sebe ještě Pavla Štěpaře a Milana Krejčího.

Hnutí PRO!Ústí, které do loňského června s ANO ve městě vládlo, se považuje podle Martina Hausenblase za důležitou silnou podporu, která zajistí stabilitu. „PRO!Ústí má ochotu účastnit se vedení města, ale musí mít jistotu, že to má nějakou stabilitu, že budeme schopni prosazovat program a že to má nějakou solidnost. To v tuto chvíli zatím nevidíme, takže nás čekají ještě dlouhá jednání," doplnil Hausenblas.

STŘEDA JE NEREÁLNÁ

To, že by se měla rada města ve volbě doplnit už příští středu, kdy zasedne zastupitelstvo, nepovažují politici za reálné. „Neočekávám, že na tomto nejbližším jednání zastupitelstva se podaří dovolit radu města," řekl Hausenblas. Obdobný názor má i Mata.

Podle primátorky Věry nechybové je nové kolo jednání teprve na začátku. Zástupci všech stran a hnutí by měli nejprve přinést programové priority. „Vůle tady je, a uvidíme, s čím zástupci dalších stran přijdou," řekla Nechybová.

Na kolik členů a zda vůbec by se ze měla rada rozšířit, také není jasné. „Za TOP 09 je ideální devět nebo 11, ostatní subjekty ale mohou mít jiný názor," řekl zastupitel Radim Bzura (TOP09).

Situace v zastupitelstvu, které má 37 členů, není zcela přehledná. Na začátku týdne se rozštěpil klub Vaše Ústí a nezařazených, který měl devět členů. Dva členové už před několika týdny opustili klub PRO!Ústí.

Přesto teď je se šesti mandáty nejsilnějším klubem. Po pěti hlasech mají ČSSD a KSČM, tři ODS, po dvou TOP 09, UFO a Vaše Ústí. Nezařazených je teď 12.