Plus? Mínus? Analýzu, která měla odpovědět na otázku, zda Podbořany vydělaly či prodělaly na proměně bývalých kasáren si nechali předložit tamní zastupitelé. Vedení Podbořan je přesvědčeno, že proměnou město získalo. „Jednak peníze, které jsme získali prodejem, převyšují ty, které tam šly z městské kasy. Ale hlavně. Bylo by tam město duchů, nyní tam lidé staví domky," řekl Deníku starosta Radek Reindl.

Některým zastupitelům se ale dlouhodobě zdá podpora města pro vznik nových stavebních parcel příliš nákladná, ostatní majitelé pozemků jsou prý znevýhodněni.

V místě jsou desítky nových domů

Bývalé podbořanské kasárny se mění už od roku 2007, kdy je město převzalo od státu. Místo tanků, rozkazů a dusotu vojenských kanad tam bydlí lidé a podnikají firmy. Během let se lokalita proměnila k nepoznání na obytnou čtvrť, zčásti nabízí také výrobní a skladovací prostory. Od roku 2011, kdy radnice nabízela první parcely, tam vyrostlo několik desítek domů a další v příštích letech porostou. Prodej dalších pozemků se připravuje.

A co se zastupitelé dozvěděli? Z analýzy vyplynulo, že za prodeje pozemků či pronájmy objektů v areálu bývalých kasáren městská pokladna inkasovala už 35,6 milionu korun. Naopak z radničních peněz šlo na investice 34,6 milionu. Město je tak aktuálně milion korun v plusu.

Do této částky ale nejsou započítány dotace, které přišly ze státní kasy. Za osm let, co město lokalitu vlastní, dorazilo ze státního rozpočtu do areálu kasáren celkem dvacet milionů korun. Proběhly tam tři série demolic. Všechny byly z velké části hrazeny právě z milionových dotací. Ze státního rozpočtu přišly také peníze na pozdější zasíťování pozemků, také v milionových hodnotách. Město v lokalitě budovalo také komunikace.

Město vydělalo, říká starosta

„Město na proměně areálu jednoznačně vydělalo. Jednak peníze, které jsme získali prodejem, převyšují ty, které tam šly z městské kasy. Ale hlavně, vše není jen o penězích. Bylo by tam město duchů, nyní tam lidé staví domky. Byly by tam opuštěné a rozpadající se baráky, nyní tam je zóna na bydlení, podařilo se revitalizovat další část města, lidé tam zakládají rodiny," řekl starosta Podbořan Radek Reindl.

Analýzu si nechali podbořanští zastupitelé zpracovat, protože někteří měli pocit, že nemají dostatečný přehled o průběhu přeměny a finančních výsledcích. Návrh Lea Peterky nakonec získal většinovou podporu.

Někomu se zdá podpora moc drahá

Analýza se zabývala také náklady na nové stavební pozemky, které v areálu vznikají a které následně město levně prodává. To vyvolává diskuzi. Některým podbořanským zastupitelům se totiž zdá, že podpora přeměny kasáren je moc drahá. Vadí jim, že město prý dotuje stavební pozemky až příliš a znevýhodňuje tak další soukromé vlastníky stavebních parcel.

Město zasíťované pozemky v areálu nabízí za 250 korun za metr čtvereční, je o ně velký zájem a jsou vždy rychle vyprodány.

Podbořany daly 248 korun za metr

Podle dokumentu město na vytvoření parcel ze svých peněz, tedy z městského rozpočtu, po započtení demolic a zasíťování, dává 248 korun za metr čtvereční. To jsou ale jen peníze města. Pokud bychom započítali i dotace ze státní kasy, dostali bychom se na částku 651 korun za metr čtvereční.

Levné pozemky schválili městští poslanci jako podporu bydlení, pro lidi, kteří chtějí v Podbořanech stavět. Cenu schválilo drtivou většinou zastupitelstvo. Radnice argumentuje tím, že město netratí, náklady města nejsou vyšší, než za kolik se prodává. Sporem se zabýval už také Úřad na ochranu hospodářské soutěže, v postupu podbořanské radnice neshledal pochybení.

Přesto se některým zastupitelům tak velká podpora nelíbí. Kritizují radnici, že parcely prodává výrazně levněji než soukromníci či okolní města, ty mají mnohem vyšší ceny, dotuje je, a ničí tak údajně trh s pozemky. „Město zasahuje do svobodného podnikání a ničí trh. Parcely se dotují a developeři, kterým házíme klacky pod nohy, pak nemají šanci. Kdo by tu pozemky mohl nabízet, když proti městským nemá šanci je prodat, jsou výrazně levnější," myslí si například zastupitel Lumír Šopf. „Je to příliš velká podpora. Nechci nic jiného, než pro všechny stejné podmínky," dodal. Podobně se vyjádřil Leo Peterka. „Dotujeme pozemky příliš. Pravidla by měla být stejná pro všechny. Podtrháváme nohy developerům, soukromým vlastníkům, chováme se tržně, ale jen když se to hodí," řekl.

O Podbořany prý developeři nemají zájem

Podle starosty Podbořan Radka Reindla ale developeři, až na několik výjimek, nemají o Podbořany příliš velký zájem. Město, pokud chce lokalitu rozvíjet, je prý musí zastoupit a pozemky připravit. „Žádné klacky pod nohy neházíme. Všechny pozemky v kasárnách jsme řadu let nabízeli za příznivé ceny developerům, aby si je koupili komplet, rozparcelovali je a vybudovali na nich domky sami, včetně inženýrských sítí. Ale žádný velký zájem nebyl," říká Radek Reindl.

„Někteří toho využili, koupili část areálu a domky nabízejí. Každý, kdo chtěl, mohl koupit část lokality a pozemky tam sám udělat. O další části areálu ale zájem ze strany developerů nebyl, a proto jsme se rozhodli, jako službu občanům, když chceme lákat rodiny do města, připravit pozemky sami," dodal pro Deník podbořanský starosta.

Soukromí vlastníci mohou podle něj také nabízet pozemky v jiných lokalitách, radnice to prý jen uvítá. Dá se předpokládat, že spor bude ještě nějaký čas trvat. Už brzy totiž město bude nabízet další pozemky.